W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

To są liderzy zrównoważonego rozwoju! Kolejne organizacje z certyfikatami EMAS

27.10.2022

Grono "naturalnie odpowiedzialnych" powiększa się. Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wpisał do polskiego rejestru EMAS cztery organizacje, których przedstawiciele odebrali z rąk wiceminister Małgorzaty Golińskiej stosowne certyfikaty.

Gala EMAS

Otwierając uroczystą galę w Pałacu Staszica w Warszawie Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska Andrzej Szweda-Lewandowski mówił, że organizacje legitymujące się certyfikatem EMAS są liderami w zakresie troski o środowisko i zrównoważony rozwój. 
 
- Organizacje zarejestrowane w EMAS należą do elitarnego grona tych, którzy spełniają najwyższe standardy ochrony środowiska – powiedział Andrzej Szweda-Lewandowski.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Główny Konserwator Przyrody Małgorzata Golińska podkreśliła wagę wspólnej odpowiedzialności za środowisko, do której, jak zauważyła, poczuwają się właśnie organizacje wdrażające system EMAS. Małgorzata Golińska wręczyła certyfikaty przedstawicielom Kancelarii Ekologicznej Sp. z o.o, Zakładów Recyklingu Odpadów Sp. z o.o., PGE Energia Ciepła S.A. Oddział  w Szczecinie oraz Alby Ekoplus Sp. z o.o. Są to organizacje, które zostały w ostatnim roku dopisane do rejestru EMAS.

Długa lista korzyści

O korzyściach płynących z wdrożenia EMAS w kontekście nowych wyzwań środowiskowych mówiła prof. Joanna Kulczycka z Polskiej Akademii Nauk. Swoimi doświadczeniami dzielili się także przedstawiciele przedsiębiorstw – w tym spółek Skarbu Państwa – mających wieloletnie doświadczenie pracy z systemem EMAS.
 
Jak podkreślano, system pomaga stworzyć kulturę organizacyjną, w której działania środowiskowe są ukierunkowane na wyższą wydajność, przejrzystość i odpowiedzialność. Dzięki niezależnym audytom, przeprowadzanym przez certyfikowane podmioty kadra zarządzająca otrzymuje informację zwrotną dotyczącą skuteczności wprowadzonych procedur i kultury wewnętrznej oraz rekomendacje pozwalające na przeprowadzenie efektywnych zmian. Zdaniem użytkowników systemu, stanowi on efektywne narzędzie pozwalające przygotować się do nowych wyzwań jakie stawia przed organizacjami europejska taksonomia i raportowanie niefinansowe. 

Wiarygodność i zaufanie

Uczestnicy spotkania zwracali również uwagę na dodatkowe korzyści, jakie zyskują organizacje dzięki EMAS. Wśród najważniejszych wskazano zwiększenie wiarygodności organizacji i zdobycie zaufania klientów oraz partnerów biznesowych, większe możliwości w dostępie do środków finansowych, których przyznanie instytucje finansowe uzależniają od oceny aspektów środowiskowej działalności firmy. W dyskusji na temat systemu EMAS wzięli udział: 

dr Alina Skorb-Gała, kierownik Wydziału ESG  w grupie Energa S.A., Katarzyna Dziurska, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska w grupie PGE Energa Ciepła S.A oraz Mario Zamarippa, dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju w Sopockim Towarzystwie Ubezpieczeniowym Ergo Hestia S.A. Zwrócili oni uwagę m.in. na to, że wdrożenie EMAS to zwiększenie wiarygodności organizacji i zaufania klientów, partnerów biznesowych oraz instytucji finansowych. 

Na gali wręczenia certyfikatów EMAS obecni byli m.in. prezesi i dyrektorzy przedsiębiorstw, przedstawiciele ministerstw i innych instytucji publicznych, naukowcy, dziennikarze. Uroczystość zwieńczył koncert muzyki filmowej w wykonaniu wiolonczelistów z duetu The Cellos.  

EMAS: Naturalnie odpowiedzialni

EMAS jest unijnym systemem ekozarządzania i audytu i ma opinię jednego z najskuteczniejszych, dlatego coraz więcej przedsiębiorstw oraz instytucji publicznych wdraża system i poddaje się ocenie wyspecjalizowanych audytorów. 
W Polsce rejestr EMAS prowadzi Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. Organizacjom legitymującym się certyfikatem EMAS przyświeca hasło: Naturalnie odpowiedzialni.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}