W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tradycja zobowiązuje. Ogród Botaniczny UW zachwycił pracowników Generalnej Dyrekcji

25.05.2022

Przedmioty ochrony Natura 2000, dwustuletnie dęby i inne wspaniałe okazy roślin oglądaliśmy w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Wizyta Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) odbyła się w ramach obchodów Europejskiego Dnia Natura 2000 i Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej.

 Zielone drzewa i kwitnące na żółto kwiaty w tle. Na środku stoi grupa kobiet i mężczyzn pozuje do zdjęcia.

We wtorek Ogród Botaniczny odwiedziło stu pracowników Generalnej Dyrekcji. Oprowadzili nas wykwalifikowani edukatorzy. Spacer był okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń.

Warszawski Ogród Botaniczny może poszczycić się kolekcjami drzew, krzewów, kwiatów i ziół. W specjalnych basenach hodowane są rośliny charakterystyczne dla obszarów wodno-błotnych. Nie brakuje także roślin endemicznych, takich jak warzucha polska (Cochlearia polonica).

Na miejscu zapoznaliśmy się z okazami z różnych działów, jak na przykład arboretum, roślin ozdobnych czy flory niżowej Polski. Szczególne nasze zainteresowanie wzbudziły rośliny użytkowe i lecznicze. Poznaliśmy właściwości ziół , które wspomagają leczenie chorób nowotworowych czy układu nerwowego. W maju w Ogrodzie zachwyca aleja kwitnących i pachnących lilaków. Tu, pod ścisłą kontrolą rosną inwazyjne gatunki obce, jak chociażby barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden.).

W czasie spotkania Dyrektor Generalnej GDOŚ Agnieszki Chilmon z Dyrektorem Ogrodu, prof. Marcinem Zychem zadeklarowano dalszą współpracę w zakresie promocji właściwych postaw względem środowiska przyrodniczego ze szczególnym uwzględnieniem inwazyjnych gatunków obcych.

Wizyta GDOŚ w Ogrodzie Botanicznym UW odbyła się w ramach realizacji porozumienia o współpracy pomiędzy Generalną Dyrekcją a Uniwersytetem.    

***

Zlokalizowany przy Alejach Ujazdowskich, w sąsiedztwie Łazienek Królewskich i Zamku Ujazdowskiego Ogród Botaniczny UW należy do najstarszych takich obiektów w kraju. Funkcjonuje od przeszło 200 lat i niezmiennie cieszy swoją różnorodnością odwiedzających.

Charakterystycznym obiektem Ogrodu jest obserwatorium astronomiczne z lat 20-tych XIX wieku, dawniej jedno z najnowocześniejszych na świecie. Na terenie Ogrodu można zobaczyć także miejsce wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Świątyni Opatrzności Bożej stanowiącej wotum za Konstytucję 3 Maja. Uroczystość wmurowania kamienia odbyła się w rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej, a honory czynił sam król Stanisław August Poniatowski.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}