Turów
Postępowanie transgraniczne ze stroną czeską w sprawie przedsięwzięcia pn. Kontynuacja eksploatacji kopalni węgla brunatnego Turów prowadzone jest od kilku lat w zakresie dotyczącym:
1. Zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Bogatynia – terenu odkrywkowej kopalni węgla brunatnego Turów w rejonie wsi Opolno-Zdrój
2. Postępowania w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko ww. przedsięwzięcia, w którym strony czeska i niemiecka uczestniczą od 2016 r.
Strona czeska zakwestionowała zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta i gminy Bogatynia i wnioskowała o przeprowadzenie postępowania trans granicznego podnosząc, że ten plan może spowodować znaczący transgraniczny wpływ na środowisko na terytorium Republiki Czeskiej. Na liczne zapytania i wątpliwości strony czeskiej w przedmiotowej sprawie, strona polska wielokrotnie przedstawiała dokumentację, raporty i analizy, często wykraczające poza zakres standardowego postępowania strategicznej oceny oddziaływania na środowisko. Należy również podkreślić, że wszelkie uwagi, komentarze, wnioski strony czeskiej, które wpłynęły w ramach postępowania transgranicznego, zostały wzięte pod uwagę przy przyjmowaniu ww. planu.
Dodatkowo strona polska, mając na uwadze rzetelne i transparentne informowanie społeczeństw obszaru transgranicznego oraz utrzymanie dobrosąsiedzkich relacji z Republiką Czeską i Republiką Federalną Niemiec, przeprowadziła następujące działania:
1. Spotkanie informacyjne dla społeczeństwa Republiki Czeskiej w dniu 17 września 2019 r. w miejscowości Chotyne (budynek hali sportowej 132 Sokolovna, Chotyne) z udziałem polskiego inwestora;
2. Rozprawa administracyjna dla społeczeństwa polskiego, czeskiego i niemieckiego w dniu 19 września 2019 r. w Bogatyńskim Ośrodku Kultury przy ul. Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego 1 w Bogatyni;
3. Międzyrządowe konsultacje transgraniczne w formie spotkania ekspertów z Republiką Federalną Niemiec w dniu 4 września 2019 r. we Wrocławiu;
4. Międzyrządowe konsultacje transgraniczne w formie spotkania ekspertów z Republiką Czeską w dniach 3-4 października 2019 r. we Wrocławiu.
Obszerne informacje na temat postępowania w sprawie transgranicznego oddziaływania na środowisko wraz ze szczegółowym opisem działań podjętych dotychczas przez stronę polską dostępne są tutaj.