Zięba
10.04.2024
Zięba to kolejny bohater naszych „Ptasich treli”. Jak doskonałym jest śpiewakiem, świadczy fakt, że dawniej zięby hodowano, aby urządzać zawody w śpiewaniu.
Jak wygląda
Zięba to niewielki ptak, rozmiarem zbliżony do wróbla, lecz o smuklejszej i delikatniejszej sylwetce. Samiec i samica różnią się ubarwieniem, szczególnie w okresie lęgowym. W tym czasie samczyk uchodzi za jednego z naszych najbardziej kolorowych ptaków. Wyróżnia go popielatoniebieska głowa i kark oraz czarna przepaska na czole. Uwagę przyciągają rudawobrązowe, ceglaste policzki i delikatna, rożowopłowa pierś. Na plecach widoczne są barwy brązowe i zielone. Ubarwienie samiczki jest bardzo stonowane, dominują w niej odcienie szarości z domieszką delikatnej oliwki i beżu. Znakiem rozpoznawczym, zarówno u samczyka, jak i samiczki są wyraźne, biało-czarne pasy na skrzydłach. Inną cechą wspólną są różowoszare nogi i krótki, gruby dziób.
Jak śpiewa
Zięba w ciągu dnia może odzywać się nawet 2000 razy! Charakterystyczny głos zięby to ładna i miła dla ucha melodia. Samczyk swoim głosem z jednej strony wabi samiczki, a z drugiej zaznacza swoje terytorium.
Młode zięby pod opieką rodziców pozostają przez kolejne 3 tygodnie. W tym czasie dzieci uczą się śpiewu od swoich ojców, na początku przez słuchanie a później przez naśladowanie.
Ciekawostki
- Zięba to nasz najliczniejszy ptak, krajową populację Zięby w latach 2013-2018 szacowano na 8 563 000 – 8 922 000 par.
- Ziębową melodię wykorzystano w popularnej bajce dla dzieci o przygodach Pszczółki Mai.
- Zgodnie z dawnym obyczajem, głos zięby miał zwiastować nie tylko nadejście wiosny, ale także deszcz i burze.
Źródło informacji: https://jestemnaptak.pl/atlas-ptakow/zieba/