W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zmiany klimatyczne a bioróżnorodność

Wiele dostępnych dowodów wskazuje, iż zmiany klimatyczne będą miały znaczny wpływ na różnorodność biologiczną, zarówno na poziomie ekosystemu, jak i na poziomie gatunkowym i liczebności populacji.
 
Dlatego też, Stały Komitet Konwencji Berneńskiej w 2006 roku powołał grupę ekspertów ds. zmian klimatu i bioróżnorodności, której działania skoncentrowane są na wymianie informacji i rozpoznawaniu wpływu zmian klimatu na różnorodność biologiczną. Grupa ta opracowuje projekty rekomendacji oraz poradniki w zakresie zmian klimatu oraz różnorodności biologicznej, które przedstawiane są Stałemu Komitetowi do zatwierdzenia.

Dokumenty opracowane przez grupę w polskiej wersji językowej:


Ocena wpływu zmian klimatu na różnorodność biologiczną oraz wynikające z niej wytyczne dla działań administracji ochrony przyrody do roku 2030
W 2012 r. na zlecenie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska przygotowano opracowanie Ocena wpływu zmian klimatu na różnorodność biologiczną oraz wynikające z niej wytyczne dla działań administracji ochrony przyrody do roku 2030. Głównym celem opracowania było omówienie wpływu zachodzących zmian klimatu na gatunki i siedliska chronione w Polsce.

Analizie poddano gatunki i siedliska będące przedmiotem ochrony Konwencji o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk, zwanej potocznie Konwencją Berneńską, oraz gatunki i siedliska chronione w ramach europejskiej sieci obszarów Natura 2000.

Ponadto celem opracowania było:

  • wskazanie gatunków i siedlisk najbardziej podatnych na zmiany warunków klimatycznych,
  • wskazanie najbardziej zagrożonych obszarów Natura 2000,
  • ocena potencjalnego wpływu na różnorodność biologiczną przewidywanych zmian w gospodarowaniu oraz działań adaptacyjnych podejmowanych przez człowieka w różnych sektorach gospodarki,
  • skazanie kluczowych działań dla służb ochrony przyrody, które pozwolą dostosować i złagodzić wpływ zmian klimatu na system ochrony przyrody w Polsce.

Raport, sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przygotował zespół w składzie: Rafał Bartosz, Magdalena Bukowska, Przemysław Chylarecki, Anna Ignatowicz, Agnieszka Puzio i Anna Wilińska (FundEko).

Raport
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2

Materiały

Wpływ zmian klimatycznych na gatunki flory w Europie
zmiany​_klimatyczne​_a​_rosliny-1.pdf 0.95MB
Wpływ zmian klimatu na gatunki bezkręgowców w Europie, z odniesieniem do gatunków narażonych określonych w Konwencji Berneńskiej
climate​_change​_invertebrates​_PL​_MO​_CLS1-2.pdf 0.47MB
Raport
Raport​_bioroznorodnosc.pdf 1.17MB
Załącznik nr 1
Zalacznik​_1.pdf 0.37MB
Załącznik nr 2
Zalacznik​_2.pdf 0.58MB
{"register":{"columns":[]}}