W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Przypomnienie o obowiązku zgłaszania pierwszego wprowadzenia do obrotu produktu leczniczego

29.10.2021

megafon na szarym tle.

Na podstawie art. 119a  ustawy - Prawo farmaceutyczne produkty lecznicze dopuszczone po raz pierwszy do obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej kierowane są przez Inspekcję Farmaceutyczną do badań jakościowych, prowadzonych przez jednostki wskazane w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 1 sierpnia 2016 r. w sprawie jednostek organizacyjnych, które prowadzą badania jakościowe produktów leczniczych i produktów leczniczych weterynaryjnych, oraz opłat pobieranych za te badania, bezpośrednio przez podmiot odpowiedzialny, na podstawie decyzji wydanej przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Koszt badania jakościowego, w tym również koszt próbki pobranej do badania, ponosi podmiot odpowiedzialny.

O wprowadzeniu do obrotu podmiot odpowiedzialny powiadamia Głównego Inspektora Farmaceutycznego w terminie 30 dni od dnia wprowadzenia produktu leczniczego do obrotu.

Pisemne powiadomienie powinno zawierać:

  • kopię pozwolenia na dopuszczenie do obrotu
  • nazwę produktu leczniczego, postać farmaceutyczną, dawkę i opakowanie –  zgodnie z treścią pozwolenia
  • datę wprowadzenia produktu leczniczego do obrotu
  • nazwę i adres podmiotu odpowiedzialnego
  • służbowy telefon i adres e-mail osoby do kontaktu

Wymagania formalne powiadomienia:

  • podpis zgłoszenia zgodnie ze wskazanym sposobem reprezentacji w KRS
  • w przypadku ustanowienia przedstawiciela w Polsce – aktualna umowa o przedstawicielstwie
  • w przypadku ustanowienia pełnomocnika – oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa wraz opłatą skarbową
  • w przypadku podmiotu zagranicznego – odpis/wypis/wyciąg/zaświadczenie z właściwego rejestru urzędowego (handlowego), na podstawie którego można zweryfikować, czy osoby udzielające pełnomocnictwa były do tego uprawnione. Dokument powinien być opatrzony "Apostille" oraz przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego na język polski

Powiadomienie należy przekazać do Głównego Inspektora Farmaceutycznego na adres: ul. Senatorska 12, 00-082 Warszawa lub za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej (e-PUAP).

Komórką właściwą do koordynacji przedmiotowych spraw jest Wydział ds. Jakości Produktów Leczniczych w Departamencie Inspekcji ds. Wytwarzania. Ewentualne pytania należy kierować na adres e-mailowy: jakosc@gif.gov.pl lub dzwoniąc na nr tel.: 22 44 10 705.

W razie niepowiadomienia Głównego Inspektora Farmaceutycznego o wprowadzeniu produktu leczniczego do obrotu w terminie Główny Inspektor Farmaceutyczny może wydać decyzję o wycofaniu produktu leczniczego z obrotu (art. 119a ust. 2a ustawy - Prawo farmaceutyczne).

{"register":{"columns":[]}}