Dostępność lekowa
Zmaganie się z czasowymi niedoborami produktów leczniczych jest stałą cechą rynków farmaceutycznych na całym świecie. Utrudniona dostępność do leków w Polsce wynika najczęściej ze wstrzymań dokonywanych przez podmioty odpowiedzialne, sezonowości niektórych chorób i nagłego wzrostu popytu na konkretne grupy farmaceutyków, a także sytuacji geopolitycznej na świecie i jej konsekwencji dla gospodarki. Działanie mające na celu efektywne zarządzanie sytuacją dostępności lekowej wymaga współpracy wielu stron, efektywnej koordynacji tej współpracy i komunikacji.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny w cyklach tygodniowych przygotowuje zestawienia dla lekarzy i farmaceutów (przekazywane do samorządów) z informacjami o trwających lub przewidywanych utrudnieniach w dostępie do produktów leczniczych, aby profesjonaliści z obszaru ochrony zdrowia posiadali rzetelne i aktualne informacje o dostępności poszczególnych leków i mogli skutecznie zarządzać procesem ordynacji leków, zamawiania i wydawania produktów leczniczych.
Należy pamiętać, że dla większości leków istnieją odpowiedniki lub zamienniki (alternatywne terapie), które można wykorzystać w leczeniu pacjentów. Sytuacja dotycząca dostępności produktów leczniczych wymaga stałego monitorowania i odpowiedniego zarządzania niedoborami/wdrażania działań zapobiegawczych i łagodzących skutki ewentualnych braków.
Obecnie sytuacja dostępności lekowej jest w centrum zainteresowania wszystkich krajów europejskich i na wielu szczeblach podejmowane są krótko- i długoterminowe rozwiązania zmierzające do poprawy bezpieczeństwa lekowego Europy. GIF na bieżąco monitoruje obrót produktami leczniczymi, jest w kontrakcie z podmiotami odpowiedzialnymi, a także grupami roboczymi/eksperckimi w ramach organizacji europejskich (np. EMA).