W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat GIF dotyczący pozwoleń na przywóz albo wewnątrzwspólnotowe nabycie ziela konopi innych niż włókniste oraz jego preparatów

01.03.2023

megafon na czerwonym tle.

Główny Inspektor Farmaceutyczny informuje, że wydane dotychczas w 2023 r. pozwolenia na przywóz albo wewnątrzwspólnotowe nabycie ziela konopi innych niż włókniste oraz jego preparatów (łącznie określanych jako cannabis) obejmują obecnie 2 704 928 g czystego środka odurzającego. Podkreślenia wymaga, że oszacowanie rocznego zapotrzebowania Rzeczypospolitej Polskiej na ten środek odurzający na rok 2023 zostało określone na poziomie 3 000 000 g[1] – zgodnie z art. 19 Jednolitej Konwencji w sprawie środków odurzających z 1961 r., a wielkość wywozu i wewnątrzwspólnotowej dostaw cannabis nie przekracza obecnie 37 200 g.

W konsekwencji powyższych okoliczności, mając na względzie ograniczenia przywozowe i produkcyjne określone w art. 21 Konwencji, Główny Inspektor Farmaceutyczny informuje, że pozwolenia na przywóz albo wewnątrzwspólnotowe nabycie cannabis, których wydanie doprowadziłoby do przekroczenia limitu określonego w oszacowaniu (z uwzględnieniem wywozu), nie będą wydawane.

Główny Inspektor Farmaceutyczny informuje również, że skorzystanie z procedury, o której mowa w art. 19 ust. 3 Konwencji i wystąpienie do Międzynarodowej Rady ds. Przeciwdziałania Narkomanii (INCB) o zwiększenie krajowego zapotrzebowania (a więc również limitu przywozowego) w odniesieniu do cannabis jest możliwe wyłącznie w sytuacji, w której organ pozyska obiektywne dane o faktycznym zapotrzebowaniu na ten środek odurzający – zgodnym z celem przywozu. Co do zasady zatem podstawą do zwiększenia wielkości oszacowania będą dane dotyczące wykorzystania cannabis jako surowca farmaceutycznego do sporządzania leków recepturowych. Główny Inspektor Farmaceutyczny monitoruje te dane na bieżąco i podejmie stosowne działania z odpowiednim wyprzedzeniem.

{"register":{"columns":[]}}