W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

„Raport opieka farmaceutyczna. Kompleksowa analiza procesu wdrożenia” już dostępny!

06.04.2021

Raport Opieka Farmaceutyczna

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło „Raport opieka farmaceutyczna. Kompleksowa analiza procesu wdrożenia” stanowiący efekt prac Zespołu ds. opieki farmaceutycznej złożony z przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, Naczelnej Izby Aptekarskiej oraz przedstawicieli środowiska akademickiego.

W gronie ekspertów tworzących raport znalazła się również Ewa Krajewska – Główny Inspektor Farmaceutyczny, która pełniła funkcję Zastępcy Przewodniczącego Zespołu.

Eksperci przeanalizowali szeroki zakres realizowanych w aptekach na świecie usług opieki farmaceutycznej. Wybrano spośród nich siedem, które w najszerszy i najbardziej kompleksowy sposób pozwalają na wykorzystanie potencjału farmaceutów.

Rekomendacja Zespołu obejmowała również znaczenie usług w czasie trwania pandemii COVID-19. Doświadczenie ostatnich miesięcy walki z pandemią pokazało konieczność zmiany paradygmatu zadań poszczególnych zawodów medycznych oraz efektywniejsze wykorzystanie wiedzy farmaceutycznej.

Jedną z najbardziej innowacyjnych usług opieki farmaceutycznej jest przegląd lekowy. Podczas pogłębionego wywiadu z pacjentem farmaceuta uzyska informacje jakie leki są przez nich używane w rzeczywistości oraz jakie doświadczenia się z tym wiążą. Przeglądy lekowe służą wykryciu problemów lekowych, interakcji międzylekowych, nieprawidłowego dawkowania czy stosowania np. suplementów diety i innych preparatów przez pacjentów. Pilotaż będzie skierowany do pacjentów obciążonych wielolekowością, a ich celem będzie wykrycie problemów lekowych oraz poprawa efektywności klinicznej stosowanej farmakoterapii. Przegląd lekowy to przede wszystkim holistyczne podejście do stosowanej farmakoterapii przez pacjenta, ale również skuteczne i wydajne prowadzenie terapii.

Raport obejmuje szczegółowy horyzont czasowy rozpoczęcia pilotażu i wdrożenia każdej z siedmiu usług kwartał po kwartale. Całościowe i jednorazowe wdrożenie opieki farmaceutycznej może być trudne do zrealizowania, ponieważ zgodnie z przyjętą praktyką w innych krajach, jest to projekt wprowadzany etapowo w wieloletniej perspektywie, podlegający ciągłej ewaluacji i walidacji.

Wyniki prac Zespołu z pewnością przyczynią się do efektywnego wprowadzenia opieki farmaceutycznej w Polsce.

Zachęcamy do lektury Raportu.

Materiały

Raport opieka farmaceutyczna.
RAPORT​_OPIEKA​_FARMACEUTYCZNA.pdf 3.85MB
{"register":{"columns":[]}}