W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wydanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktu leczniczego

Zezwolenie na wytwarzanie lub import produktu leczniczego, jest decyzją administracyjną wydawaną przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego i uprawniającą do prowadzenia działalności w zakresie wytwarzania lub importu produktów leczniczych, na podstawie art. 38 ust. 2 ustawy z dnia ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz.U. z 2024 r. poz. 686, dalej: „u.p.f.”).

Zgodnie art. 51a ust. 3 u.p.f. przepisy związane z zezwoleniem na wytwarzanie lub import produktów leczniczych stosuje się również do:

  1. produktów leczniczych przeznaczonych wyłącznie na eksport,
  2. produktów leczniczych weterynaryjnych, z wyłączeniem przepisów art. 42 ust. 1 pkt 9 lit. b, pkt 10-13 i ust. 1a, art. 42a oraz art. 48 ust. 5,
  3. częściowo przetworzonych materiałów, które muszą być poddane dalszym etapom wytwarzania (produkty pośrednie),
  4. produktów, które przeszły wszystkie etapy produkcji, z wyjątkiem końcowego pakowania (produkty luzem),
  5. badanych produktów leczniczych, z wyłączeniem przepisów art. 38a, art. 42 ust. 1 pkt 9 lit. b, pkt 10-13 i ust. 1a, art. 42a oraz art. 48 ust.5,
  6. pomocniczych produktów leczniczych w rozumieniu art. 65 Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 536/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie badań klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi oraz uchylenia dyrektywy 2001/20/WE, tekst mający znaczenie dla EOG, z wyłączeniem przepisów art. 38a, art. 42 ust. 1 pkt 9 lit. b, pkt 10–13 i ust. 1a, art. 42a oraz art. 48 ust. 5,
  7. surowców farmaceutycznych przeznaczonych do sporządzania leków recepturowych i aptecznych.

Proces obsługi sprawy

Wnioskodawca ubiegający się o zezwolenie na wytwarzanie lub import produktu leczniczego składa do Kancelarii Głównego Inspektora Farmaceutycznego wniosek o wydanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktu leczniczego zgodny z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie wzoru wniosku o wydanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktów leczniczych (Dz. U. z 2019 poz. 830) (Załącznik nr 1 do bieżącego artykułu).

Do wniosku o wydanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktów leczniczych należy dołączyć następujące dokumenty:

  • Dokumentację Główną Miejsca Prowadzenia Działalności opracowaną zgodnie z załącznikiem nr 4 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie Dobrej Praktyki Wytwarzania (Dz. U. z 2022 r. poz. 1273, z późn. zm.),
  • zgłoszenie Osoby Wykwalifikowanej (szczegółowe wytyczne dotyczące Osoby Wykwalifikowanej znajdują się tutaj,
  • dowód wniesienia opłaty za złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktów leczniczych,
  • oświadczenie o uzyskaniu wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, jeżeli dotyczy,
  • odpis z Krajowego Rejestru Sądowego lub wydruk z Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego lub wydruk Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (jeżeli dotyczy), aktualny na dzień składania wniosku, jeżeli dotyczy.

W celu usprawnienia procesu procedowania wniosku o wydanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktu leczniczego do wniosku dołączyć można pismo przewodnie zawierające dane do kontaktu pełnomocnika w sprawie wydania zezwolenia: imię, nazwisko, telefon, adres e-mail.

Wniosek w wersji papierowej lub elektronicznej* (przesyłanej za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej - ePUAP), zawierające wymagane dokumenty, należy złożyć lub przesłać do Kancelarii Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Złożona dokumentacja podlega sprawdzeniu zarówno pod kątem formalnym, jak i merytorycznym. Weryfikacja merytoryczna przesłanych dokumentów następuje dopiero po pozytywnej ocenie wniosku pod kątem formalnym.

W przypadku stwierdzenia braków formalnych, sformułowane zostaje wezwanie do ich uzupełnienia wraz ze wskazaniem podstawy prawnej, wskazując termin nie krótszy niż 7 dni.

W przypadku nieuzupełnienia przez przedsiębiorcę braków formalnych, w wyznaczonym terminie, wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia, zgodnie z art. 64 § 2 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. 2024 r. poz. 572, dalej: k.p.a.).

Jeżeli wniosek wymaga uzupełnień koniecznych do oceny merytorycznej, sformułowane zostaje wezwanie do złożenia pisemnych wyjaśnień, zgodnie z art. 50 § 1 k.p.a., wskazując termin złożenia odpowiedzi.

Po uzyskaniu kompletu dokumentów ustalany jest termin inspekcji, o czym Wnioskodawca informowany jest odrębnym pismem.

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydaje decyzję o wydaniu lub odmowie wydania zezwolenia na podstawie wyniku przeprowadzonej inspekcji.

Przed wydaniem decyzji w sprawie, Wnioskodawca zostaje zawiadomiony pisemnie o zamiarze zakończenia postępowania w przedmiocie wydania zezwolenia oraz o prawie wglądu do akt i wypowiedzenia się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań, w określonym terminie.

Po otrzymaniu ww. zawiadomienia Wnioskodawca może zrezygnować z przysługującego mu prawa wglądu do akt sprawy oraz wypowiedzenia się co do zebranych dowodów i materiałów oraz zgłoszonych żądań.

Jeśli strona nie powiadomi o ww. rezygnacji w formie pisemnej, organ wyda decyzję w sprawie po otrzymaniu zwrotnego potwierdzenia odbioru zawiadomienia oraz po upłynięciu terminu określonego w zawiadomieniu.

Decyzja zostanie wysłana do Wnioskodawcy na adres siedziby firmy lub adres do doręczeń elektronicznych, o którym mowa w art. 39 § 1 k.p.a. (w zależności od sposobu złożenia wniosku). 

Możliwy jest również odbiór osobisty dokumentów w siedzibie/kancelarii GIF przez osobę uprawnioną do reprezentowania firmy lub legitymującą się odpowiednim pełnomocnictwem.

Na każdym etapie postępowania, gdy wniosek spełnia wymogi formalne, strona może zwrócić się do organu z wnioskiem o zawieszenie postępowania. Zgodnie z art. 98 § 1 k.p.a. organ administracji publicznej może zawiesić postępowanie, jeżeli wystąpi o to strona, na której żądanie postępowanie zostało wszczęte, a nie sprzeciwiają się temu inne strony oraz nie zagraża to interesowi społecznemu. 

Podjęcie postępowania następuje na pisemny wniosek strony w ciągu 3 lat od daty zawieszenia postępowania. Jeżeli w tym terminie strona nie zwróci się o podjęcie postępowania, żądanie wszczęcia postępowania uważa się za wycofane.

* Zgodnie z art. 39 ust. 4 u.p.f. Główny Inspektor Farmaceutyczny zapewnia możliwość złożenia wniosku o wydanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktu leczniczego, w postaci elektronicznej, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.  Wniosek powinien być podpisany w sposób zapewniający możliwość potwierdzenia pochodzenia i integralności weryfikowanych danych w postaci elektronicznej.

Wyjaśnienia dotyczące sposobu wypełniania wniosków i przygotowania dokumentów

Wniosek i pismo przewodnie oraz wszystkie pisma adresowane do Głównego Inspektora Farmaceutycznego w toku rozpatrywania sprawy muszą być podpisane przez osobę/osoby upoważnione do reprezentowania podmiotu zgodnie z wpisem do rejestru przedsiębiorców, tj. Krajowego Rejestru Sądowego albo Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, lub osobę działającą na podstawie stosownego pełnomocnictwa (art. 32-33 k.p.a.) podpisanego przez osobę wskazaną w KRS.

Nazwa podmiotu powinna być podawana zgodnie z wpisem w Krajowym Rejestrze Sądowym albo Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Szczegółowe wytyczne dotyczące uzupełnienia informacji o zakresie wytwarzaniu lub importu produktów leczniczych  zostały zamieszczone w Załączniku nr 2 do bieżącego artykułu.

Wytyczne w zakresie uzupełniania punktów dotyczących listy produktów leczniczych wytwarzanych/importowanych/badanych zostały zamieszczone w Załączniku nr 3 do bieżącego artykułu.

Informacje o pełnomocnictwach

Zgodnie z art. 33 § 3 k.p.a. w przypadku reprezentowania przedsiębiorcy przez pełnomocnika do akt sprawy należy złożyć oryginał lub urzędowo poświadczony odpis pełnomocnictwa, wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej w wysokości 17 zł.

Do pełnomocnictwa należy załączyć dokumentację potwierdzającą, że osoba/osoby udzielające pełnomocnictwa w imieniu przedsiębiorcy były do tego uprawnione w dniu udzielania pełnomocnictwa (jeżeli nie wynika to z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego albo CEIDG).

Pełnomocnictwo powinno być złożone w języku polskim, bądź przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego i powinno zawierać:

  • oznaczenie przedsiębiorcy (firmę przedsiębiorcy i adres siedziby, odpowiednio numer KRS i/lub NIP),
  • imię i nazwisko, PESEL lub inne dane identyfikujące w sposób jednoznaczny osobę lub osoby upoważnione do działania w imieniu przedsiębiorcy (dane pełnomocnika);
  • datę udzielenia pełnomocnictwa,
  • zakres przedmiotowy pełnomocnictwa (np. dokładny opis czynności, do których pełnomocnictwo upoważnia, w tym złożenia wniosku np. o wydanie / zmianę zezwolenia na wytwarzanie lub import produktu leczniczego przegląd akt, odbiór wydanej decyzji itp.),
  • podpis przedsiębiorcy lub osoby/osób upoważnionych do składania oświadczeń woli w imieniu przedsiębiorcy (zgodnie z KRS).

Termin realizacji

Zgodnie z art. 41 ust. 1 u.p.f. Główny Inspektor Farmaceutyczny wydaje zezwolenie, bądź decyzję o odmowie wydania zezwolenia w ciągu 90 dni, licząc od dnia złożenia wniosku. Bieg terminu zostaje wstrzymany, w przypadku wysłania do strony wezwania do uzupełnień/wyjaśnień lub w przypadku zawieszenia postępowania.

Opłaty

Wysokość opłaty za wniosek o wydanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktu leczniczego została określona w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 9 lipca 2015 r. w sprawie wysokości oraz sposobu pobierania opłat za złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktu leczniczego albo o zmianę zezwolenia na wytwarzanie lub import produktu leczniczego (Dz. U. poz. 986).

Opłaty należy wnosić na rachunek bieżący dochodów budżetowych:

Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego
NBP o/o w Warszawie
nr: 30 1010 1010 0056 2722 3100 0000

Opłata za pełnomocnictwo  – naliczana jest na podstawie zapisów ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłatach skarbowych (Dz. U. 2024 r. poz. 1222).

Opłatę skarbową należy wnosić na rachunek:

Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy
Centrum Obsługi Podatnika,
21 1030 1508 0000 0005 5000 0070

Informacje na temat zmian danych w bazie EudraGMDP

Zgodnie z komunikatem Głównego Inspektora Farmaceutycznego z dnia 20 grudnia 2021 r., dotyczącym Informacji na temat zmian w bazie EudraGMDP, w związku z wejściem w życie w dniu 28 stycznia 2022 r. nowych aktów prawnych:

  • rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/6 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie weterynaryjnych produktów leczniczych i uchylające dyrektywę 2001/82/WE,
  • rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/16 z dnia 8 stycznia 2021 r. ustanawiającego niezbędne środki i ustalenia praktyczne w zakresie unijnej bazy danych dotyczących weterynaryjnych produktów leczniczych, art. 9 (h),

i związaną z tym zmianą funkcjonowania bazy EudraGMDP, Główny Inspektor Farmaceutyczny nie wprowadza już do bazy EudraGMDP danych podmiotu obejmujących:

  • nazwę podmiotu,
  • adres siedziby podmiotu,
  • dane adresowe miejsc prowadzenia działalności.

Powyższe dane wybierane są ze słownika OMS Europejskiej Agencji Leków.

W związku z powyższym, od 28 stycznia 2022 r., przed złożeniem do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wniosku o wydanie lub zmianę zezwolenie na wytwarzanie lub import produktu leczniczego, jeżeli dany podmiot i miejsce wytwarzania nie są zarejestrowane w systemie OMS lub jeśli informacje w systemie OMS nie są aktualne, zasadne jest złożenie przez podmiot wniosku do zespołu OMS w Europejskiej Agencji Leków w celu zarejestrowania nowych lub zaktualizowania danych w słowniku OMS.

Brak zarejestrowania podmiotu i danego miejsca wytwarzania w systemie OMS lub aktualizacji danych administracyjnych wynikających np. ze zmiany nazwy podmiotu lub dodania nowego miejsca wytwarzania, uniemożliwi Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu wprowadzenie lub aktualizację danych (uprawnień), zawartych w zezwoleniu na wytwarzanie lub import produktu leczniczego, do bazy EudraGMDP.

Szczegółowe informacje na temat systemu OMS i jego funkcjonalności dostępne są w poniższych linkach:

Dane kontaktowe komórki organizacyjnej prowadzącej dany rodzaj sprawy

Departament Inspekcji
Wydział ds. Nadzoru nad Surowcami Farmaceutycznymi
email: gif@gif.gov.pl
Tel: 22 635 99 66 wew. 2

Materiały

Załącznik nr 1 - Wniosek do Głównego Inspektora Farmaceutycznego o wydanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktów leczniczych, opracowany zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie wzoru wniosku o wydanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktów leczniczych (Dz.U. 2019 poz. 830)
2019​_Wzor​_wniosku​_o​_wydanie​_MIA​_05​_2019​_(3).docx 0.04MB
Załącznik nr 2 - Informacja o zakresie wytwarzania lub importu produktów leczniczych​_08​_2023
Załącznik​_nr​_2​_​_Informacja​_o​_zakresie​_wytwarzania​_lub​_importu​_produktów​_leczniczych​_08​_2023.pdf 0.79MB
Załącznik nr 3 Listy produktów leczniczych wytwarzanych, importowanych, badanych
Załącznik​_nr​_3​_Listy​_produktów​_leczniczych​_wytwarzanych,​_importowanych,​_badanych.pdf 0.53MB
Załacznik nr 4 ​_Informacja o zakresie wytwarzania lub importu produktów leczniczych dla RCKIK
Załacznik​_nr​_4​_​_Informacja​_o​_zakresie​_wytwarzania​_lub​_importu​_produktów​_leczniczych​_dla​_RCKIK.pdf 0.53MB
Załacznik nr 5 Wytyczne dotyczące uzupełniania list produktów leczniczych dla RCKIK
Załacznik​_nr​_5​_Wytyczne​_dotyczące​_uzupełniania​_list​_produktów​_leczniczych​_dla​_RCKIK.pdf 0.53MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
24.02.2020 14:08 Dominika Walczak
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Katarzyna Lipińska
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Wydanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktu leczniczego 26.0 26.09.2024 10:05 Mateusz Klimczak
Wydanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktu leczniczego 25.0 26.09.2024 10:01 Mateusz Klimczak
Wydanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktu leczniczego 24.0 26.09.2024 09:45 Mateusz Klimczak
Wydanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktu leczniczego 23.0 25.09.2024 15:20 Mateusz Klimczak
Wydanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktu leczniczego 22.0 05.01.2024 13:51 Małgorzata Gajęcka
Wydanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktu leczniczego 21.0 21.08.2023 13:19 Małgorzata Gajęcka
Wydanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktu leczniczego 20.0 08.05.2023 09:21 Małgorzata Gajęcka
Wydanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktu leczniczego 19.0 26.04.2023 09:51 Małgorzata Gajęcka
Wydanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktu leczniczego 18.0 23.06.2022 10:02 Małgorzata Gajęcka
Wydanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktu leczniczego 17.0 15.06.2022 13:29 Małgorzata Gajęcka
Wydanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktu leczniczego 16.0 15.06.2022 13:28 Małgorzata Gajęcka
Wydanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktu leczniczego 15.0 15.06.2022 13:27 Małgorzata Gajęcka
Wydanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktu leczniczego 14.0 15.06.2022 13:12 Małgorzata Gajęcka
Wydanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktu leczniczego 13.0 15.06.2022 13:07 Małgorzata Gajęcka
Wydanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktów leczniczych 12.0 03.01.2022 12:32 Małgorzata Gajęcka
Wydanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktów leczniczych 11.0 02.11.2021 15:46 Małgorzata Gajęcka
Wydanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktów leczniczych 10.0 03.08.2021 14:39 Michał Oliwiński
Wydanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktów leczniczych 9.0 03.08.2021 14:36 Michał Oliwiński
Wydanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktów leczniczych 8.0 12.07.2021 16:12 Jacek Piliszczuk
Wydanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktów leczniczych 7.0 03.02.2021 14:10 Dominika Walczak
Wydanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktów leczniczych 6.0 09.09.2020 09:43 Dominika Walczak
Wydanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktów leczniczych 5.0 08.09.2020 10:12 Dominika Walczak
Wydanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktów leczniczych 4.0 13.05.2020 15:58 Dominika Walczak
Wydanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktów leczniczych 3.0 13.05.2020 15:51 Dominika Walczak
Wydanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktów leczniczych 2.0 14.04.2020 09:03 Dominika Walczak
Wydanie zezwolenia na wytwarzanie lub import produktów leczniczych 1.0 24.02.2020 14:08 Dominika Walczak

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}