10 W SKALI POWIETRZA
10.11.2022
Po raz dziesiąty Krajowe Laboratorium Referencyjne do spraw jakości powietrza atmosferycznego GIOŚ zorganizowało szkolenie dla operatorów stacji monitoringu jakości powietrza ze wszystkich oddziałów Centralnego Laboratorium Badawczego oraz pracowników Departamentu Monitoringu Środowiska i Regionalnych Wydziałów Monitoringu Środowiska. Na sali byli obecni również przedstawiciele innych instytucji, na co dzień prowadzących badania i przekazujących wyniki na potrzeby Państwowego Monitoringu Środowiska. Spotkanie otworzyła p.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Pani Magda Gosk. Tematem przewodnim było omówienie akcji sprawdzenia i kalibracji systemów pomiarowych w sieciach monitoringu powietrza.
W dniach od 08 do 09 listopada 2022 roku w Warszawie odbyło się cykliczne szkolenie dla operatorów stacji monitoringu jakości powietrza. Organizatorem wydarzenia było Krajowe Laboratorium Referencyjne do spraw jakości powietrza atmosferycznego GIOŚ. Szkolenie skierowane było do pracowników wszystkich oddziałów Centralnego Laboratorium Badawczego, Departamentu Monitoringu Środowiska oraz do Regionalnych Wydziałów Monitoringu Środowiska. W szkoleniu uczestniczyli również przedstawiciele Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego oraz Instytutu Geofizyki Polskiej Akadami Nauk. Na sali obecnych było prawie sześćdziesięciu uczestników z całej Polski.
W czasie spotkania podsumowano akcję pn. „Obsługa logistyczna sprawdzania i kalibracji systemów pomiarowych w sieciach monitoringu powietrza – zanieczyszczenia gazowe”. Pani Magda Gosk, p.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, otwierając szkolenie zwróciła uwagę, że stacje pomiarowe, którymi zarządza GIOŚ i nad którymi sprawuje nadzór Krajowe Laboratorium Referencyjne do spraw jakości powietrza atmosferycznego, są najbardziej wiarygodnym i rzetelnym źródłem pozyskiwania informacji na temat jakości powietrza w Polsce. Podziękowała również za dotychczasową pracę, zaangażowanie i profesjonalizm pracowników Inspekcji Ochrony Środowiska na rzecz czystego powietrza.
Podczas szkolenia omówiono techniczne aspekty wykonywania pomiarów, planowane zmiany na rok 2023 w zakresie pomiarów wykonywanych w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska, przedstawiono również wyniki badań biegłości w zakresie pomiarw wykonywanych przez Krajowe Laboratorium Referencyjne oraz omówiono wyniki sprawdzeń i kalibracji na stacjach monitoringu jakości powietrza. Wszystkie zaprezentowane kwestie miały na celu rozwinięcie praktycznych umiejętności oraz przeszkolenie pracowników na co dzień obsługujących stacje monitoringu i wykonujących ocenę jakości powietrza.
Jednym z ważnych tematów było omówienie projektu nowej dyrektywy powietrznej dla Unii Europejskiej, której zapisy będą w najbliższej przyszłości determinować rozwój i działanie sieci monitoringu jakości powietrza w Polsce i całej Unii Europejskiej. Poruszono również tematykę pozyskiwania informacji o poziomach substancji w powietrzu w odniesieniu do standardów jakości powietrza, identyfikacji obszarów wymagających poprawy jakości powietrza, monitorowanie skuteczności programów naprawczych, czy informowanie społeczeństwa i odpowiednich władz o bieżących i prognozowanych stężeniach zanieczyszczeń.
Warto zauważyć, że w 2022 roku w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska funkcjonuje na terenie całego kraju 286 stacji pomiarowych: 84 stacje automatyczne, 73 stacji manualnych (pomiary referencyjne pyłu zawieszonego) oraz 129 stacji automatyczno-manualnych.
Na koniec przedyskutowano obserwacje wynikające z przeprowadzonych dotąd badań biegłości oraz omówiono sposoby doskonalenia badań. Podsumowano dotychczasowe zmiany w sposobie działania Centralnego Laboratorium Badawczego, np: reorganizację w zakresie oznaczania metali ciężkich i WWA w filtrach pobranych w pobornikach pyłu zawieszonego.
Zakończone szkolenie pozwoli uczestnikom na wykorzystanie nabytej wiedzy w codziennej pracy laboratoryjnej.
Przypomnijmy, że była to już kolejna edycja takich spotkań. Wszystko zaczęło się dziesięć lat temu, kiedy w GIOŚ powołano do życia Krajowe Laboratorium Referencyjne, co stanowiło wypełnienie przez Polskę wymogów dyrektywy CAFE (Clean Air For Europe) - inicjatorem był od początku Pan Tomasz Frączkowski kierownik Krajowego Laboratorium Referencyjnego do spraw jakości powietrza atmosferycznego. Pierwsze historyczne spotkanie odbyło się w Spale. Od kilku lat spotkanie przeniosło się na stałe do Warszawy. Za rok kolejne, oby równie owocne, jak tegoroczne i poprzednie.