W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Badania starorzecza Odry

15.04.2023

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w związku ze śnieciem ryb w zbiorniku Czernice pobrał próbki wody oraz przebadał pozostałe zbiorniki starorzecza Odry w woj. dolnośląskim. Od teraz miejsca poboru dodatkowo włączono do prowadzonego monitoringu interwencyjnego. Śnięte ryby zostały przekazane do badań w celu wykrycia przyczyn ich śnięcia. Wstępnie wykluczono metale ciężkie.

Pobory wody z Odry

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził badania w starorzeczu Odry w województwie dolnośląskim. Pomiary mają związek z wystąpieniem śnięcia ryb w zbiorniku Czernica, niedaleko Wrocławia.

Badania w siedmiu punktach pomiarowych

Pracownicy Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ po przybyciu na miejsce przebadali wodę w sumie w siedmiu miejscach. Trzy punkty były zlokalizowane na zbiorniku Czernica, a cztery pozostałe w innych starorzeczach Odry, tj. Łacha Jelcz Laskowice, zbiornik Bajkał, Wrocław Osobowice (kanał powyżej Śluzy Miejskiej) i Zalew Prężyce. Na polecenie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, w tych miejscach, zostanie uruchomiony dodatkowy monitoring interwencyjny, który jest prowadzony dwa razy w tygodniu.

Niewielkie ilości złotej algi

Z przeprowadzonych wyników badań wynika, że jedynie w zbiorniku Czernica i w punkcie Łacha Jelcz stwierdzono niewielkie ilości „złotej algi” (Prymnesium cf. Parvum). Ponadto, w zbiorniku Czernica odnotowano jeszcze sinice nitkowate i zielenice, a w punkcie Łacha Jelcz okrzemki i zielenice. W pozostałych badanych punktach wykryto jedynie okrzemki i zielenice. Nie stwierdzono obecności Prymnesium cf. parvum.

Wiosenne zakwity fitoplanktonu

Należy pamiętać, że aktualna pora roku to czas, kiedy przyroda budzi się do życia. Tak samo jak na lądzie kwitnie roślinność, tak i w wodzie pojawiają się naturalne zakwity fitoplanktonu - głównie okrzemek, które nie są szkodliwe dla ekosystemu wodnego.

Zbadają przyczyny śniecia ryb

Pracownicy Inspekcji Ochrony Środowiska pozostają w stałym kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego. Na miejsce zdarzenia wezwano służby, które pobrały ryby w celu przeprowadzenia badań. Na ich podstawie zostanie ostatecznie stwierdzony powód śnięcia ryb. Wstępnie wykluczono metale ciężkie

{"register":{"columns":[]}}