Badanie morfologii w Jaśle!
08.12.2022
W Jaśle w pracowni Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska od teraz bada się morfologię odpadów komunalnych. To jedyna wyspecjalizowana pracownia w całej Polsce. To znacznie usprawni pracę inspektorów i pomoże w walce z przestępczością środowiskową oraz w dbaniu o ochronę naszego środowiska.
Aktualnie w całej Polsce jest 16 oddziałów Centralnego Laboratorium Badawczego, których siedziby są zlokalizowane w stolicach województw, a te z kolei posiadają swoje pracownie na terenie województwa. W Jaśle zorganizowano nowoczesną pracownię Oddziału w Rzeszowie.
Pracownia w Jaśle będzie specjalizować się jako jedyne laboratorium GIOŚ w badaniu morfologii odpadów, głównie odpadów komunalnych czyli odpadów bytowych związanych z nieprzemysłową działalnością człowieka, powstających w gospodarstwach domowych.
- Cieszymy się, że nasi inspektorzy dostają kolejne nowoczesne narzędzie do badania odpadów. Do tej pory takie badania wykonywaliśmy na zewnątrz co wiązało się z dodatkowymi finansami. Teraz w ramach naszej pracowni sami będziemy je wykonywać dla wszystkich laboratoriów w Polsce – zakończyła Magda Gosk p.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.
Dla Inspektora Ochrony Środowiska morfologia odpadu jest jak dla lekarza morfologia krwi pacjenta pierwszym istotnym sygnałem o możliwej nieprawidłowości. Morfologia (z greki: morphḗ „kształt– „nauka o formach, kształtach ogólnej postaci i budowie obiektu) badanie określające ile dana próbka zawiera m.in. metali, tworzyw sztucznych, szkła, papieru, odpadów roślinnych, zwierzęcych.
- Badania mają na celu ustalenie czy odpady przeznaczone do zagospodarowania zostały właściwie zaklasyfikowane przez ich wytwórców, to jest czy został nadany odpowiedni kod odpadom. Nadanie niewłaściwego kodu przetwarzanym odpadom może być przestępstwem i stanowić zagrożenie dla środowiska – podkreślał na spotkaniu z dziennikarzami p.o. Zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski.
Ponadto badanie to może, bez uruchamiania bardzo kosztownych i wysokospecjalistycznych oznaczeń składu fizyko-chemicznego próbki, stwierdzić niezgodność z przepisami i zagrożenie dla środowiska albo być wstępem do późniejszych szczegółowych badań składu chemicznego i poszukiwania niebezpiecznych substancji.