#ChronimyŚrodowisko, bo to nasza wspólna sprawa
10.11.2023
Troska o środowisko to jedna z form patriotyzmu, a codzienne małe działania w naszej najbliższej okolicy to przejawy tego patriotyzmu. Warto zarówno od święta, jak i na co dzień chronić środowisko, bo jego stan to nasza wspólna sprawa.
Wiesz, że:
- Polska to ponad 322 tys. km² powierzchni, w tym ponad 311 tys. km² obszaru lądowego (łącznie z wodami śródlądowymi) i blisko 9 tys. km² morza terytorialnego.
- Prawie 88 proc. ogólnej powierzchni Polski leży w dorzeczu dwóch największych polskich rzek: Wisły i Odry. Długość Wisły to nieco ponad 1 tys. km, a jej dorzecze (bez delty) to obszar 194 tys. km². Odra ma ok. 850 km długości, a jej dorzecze to ponad 119 tys. km².
- 10 największych rzek w Polsce to Wisła, Warta, Odra, Bug, Narew, San, Noteć, Pilica, Brda i Drwęca, a ich łączna długość to ponad 5 tys. km.
- Polska należy do krajów zasobnych w jeziora, przeważają te małe i płytkie. 10 największych jezior w Polsce to Śniardwy, Mamry, Łebsko, Dąbie, Miedwie, Jeziorak, Niegocin, Gardno, Jamno i Gopło. Powierzchnia największych z nich – Śniardwy i Mamry – przekracza 100 km². Najgłębsze w Polsce i jednocześnie w całym niżu europejskim jest jezioro Hańcza (o głębokości 108,5 m).
- Ponad 50 proc. powierzchni kraju to wzniesienia o wysokości 100-200 m n.p.m. Pasma górskie występujące w Polsce to Góry Świętokrzyskie, Karpaty (z Tatrami, Pieninami, Beskidem, Gorcami i Bieszczadami) i Sudety (z Karkonoszami, Górami Izerskimi, Sowimi, Stołowymi i in.). Najwyższym szczytem Polski są Rysy – góra położona na granicy polsko-słowackiej, w Tatrach Wysokich.
- Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Obecnie wynosi ona ponad 9,2 mln ha, co odpowiada lesistości 29,6 proc. W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat.
- W Polsce utworzono 23 parki narodowe o łącznej powierzchni 315,1 tys. ha, co stanowiło 1% powierzchni kraju. Najstarszymi z nich, istniejącymi od 1932 r., są Pieniński oraz Białowieski Park Narodowy, zaś najmłodszym utworzony w 2001 r. Park Narodowy „Ujście Warty”. Znajdujący się w województwie podlaskim Biebrzański Park Narodowy zajmuje powierzchnię 59,2 tys. ha, co czyni go największym parkiem narodowym, natomiast znajdujący się w województwie małopolskim Ojcowski Park Narodowy o powierzchni 2,2 tys. ha jest najmniejszym parkiem narodowym w Polsce.
- Ochrona gatunkowa roślin, zwierząt i grzybów ma na celu zapewnienie przetrwania i właściwego stanu ochrony dziko występujących na terenie kraju lub innych państw członkowskich Unii Europejskiej rzadkich, endemicznych, podatnych na zagrożenia i zagrożonych wyginięciem oraz objętych ochroną na podstawie przepisów i umów międzynarodowych.
- Spośród wszystkich gatunków występujących w Polsce do gatunków objętych ścisłą ochroną zaliczono 589 gatunków zwierząt, w tym: 92 gatunki bezkręgowców oraz 497 gatunków kręgowców: 50 gatunków ssaków, 427 gatunków ptaków, 5 gatunków gadów, 10 gatunków płazów i 5 gatunków ryb, a także 415 gatunków roślin (w tym 270 gatunków roślin nasiennych) oraz 232 gatunki grzybów.
- Polskie prawo chroni m.in. żubry, kozice, niedźwiedzie brunatne, bobry europejskie, rysie, wilki, głuszce i cietrzewie.
- Rzetelne i wiarygodne informacje o stanie środowiska zapewnia Państwowy Monitoring Środowiska. To system pomiarów, ocen i prognoz stanu środowiska oraz gromadzenia, przetwarzania i rozpowszechniania informacji o stanie środowiska. W ramach PMŚ monitorowane jest powietrze, jakość wód, przyroda (ptaki, gatunki i siedliska przyrodnicze, gatunki i siedliska morskie, lasy), gleba, pola elektromagnetyczne, hałas, promieniowanie jonizujące.
Zachęcamy do śledzenia bieżących informacji o środowisku i korzystania z wiedzy gromadzonej w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska: https://www.gov.pl/web/gios/panstwowy-monitoring-srodowiska
#ChronimyŚrodowisko, bo to nasza wspólna sprawa.
Źródło danych: GIOŚ, GUS, Lasy Państwowe