Ćwiczenia pokazowe dla studentów Uniwersytetu Łódzkiego
Pracownicy Centralnego Laboratorium Badawczego odział w Łodzi przeprowadzili zajęcia ze studentami Uniwersytetu Łódzkiego w ramach kierunku ekomiasto. Eksperci dokonujący badań na potrzeby państwowego monitoringu środowiska opowiadali m.in. o zasadach prowadzenia monitoringu jakości powietrza w miastach.
Spotkanie poświęcone było tematowi „Państwowego Monitoringu Środowiska
w mieście” i odbywało się w ramach ćwiczeń pokazowych w terenie na jednej
z automatycznych stacji monitoringu powietrza w Łodzi.
Jak monitorowana jest jakoś powietrza w mieście?
Słuchacze mieli okazję dowiedzieć się w jaki sposób opracowywane są programy monitoringu jakości powietrza w każdym z województw oraz w jakich miejscach zlokalizowane są stacje monitoringu powietrza. (lokalizacje umieszczane są w miastach i punktach charakteryzujących się dużymi stężeniami zanieczyszczeń).
W ramach monitoringu na automatycznych stacjach monitoringu powietrza Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ prowadzi zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa ochrony środowiska pomiary stężeń: dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, tlenków azotu, tlenku węgla, ozonu, BTEX oraz pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5.
Warto nadmienić, że do uzyskania informacji o przestrzennym rozkładzie stężeń oprócz wyników uzyskanych ze stacji wykorzystywane są programy modelowania matematycznego rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń.
Szkolenie z obsługi mierników
Studenci zapoznali się również z działaniem analizatorów powietrza w tym: Thermo 42i, który mierzy zawartość tlenków azotu, Thermo 43i mierzącym zawartość dwutlenku siarki, Thermo 5014i mierzącym zawartość PM 10i PM 2,5 oraz analizatorem Chromatotec mierzącym stężenia : benzenu, toluenu, ksylenów i etylobenzenu.
Słuchacze zostali poinformowani o zasadach i sposobie gromadzenia danych ze stacji pomiarowych, które spływają do krajowej bazy danych JPOAT2,0 Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Wyniki badań dostępne są na Portalu „Jakość Powietrza”, gdzie można je bezpłatne przeglądać i pobierać z bazy w ramach wyszukiwarki w Banku danych pomiarowych.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem słuchaczy i mamy nadzieję, że w przyszłości będą oni zainteresowani podjęciem pracy zawodowej
w Centralnym Laboratorium Badawczym GIOŚ.