W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Drony i georadary w służbie środowisku

26.01.2023

Inspektorzy Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ uczestniczyli w czynnościach, które pomogą zweryfikować nieprawidłowości w gospodarowaniu odpadami na terenie żwirowni w woj. pomorskim. W kontroli wykorzystano drony i georadar.

Odkopane odpady lezą na piasku, obok koparka

We wtorek 24.01.2023 r., na terenie wskazanej przez sygnalistę żwirowni w powiecie kartuskim, inspektorzy z Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ wraz z próbobiorcami gdańskiego oddziału Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ oraz inspektorami Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej WIOŚ w Gdańsku przeprowadzili czynności w celu ustalenia miejsc składowania odpadów.

Wykorzystali przy tym drona z kamerą termowizyjną oraz georadar. Wykonane zostały również odkrywki przy pomocy koparki. Próbobiorcy CLB GIOŚ pobrali próby odpadów do badań wymywalności substancji niebezpiecznych dla środowiska.

W czynnościach uczestniczyli również przedstawiciele m.in. Prokuratury Rejonowej w Kartuzach i urzędu gminy, a także funkcjonariusze Policji, biegły sądowy i geodeta.

Nawet milion złotych kary

Wstępne ustalenia wskazują na naruszenia art. 194 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach: prowadzenie tej ewidencji w sposób nieterminowy lub niezgodnie ze stanem rzeczywistym oraz przetwarzanie odpadów bez wymaganego zezwolenia. Po nowelizacji przepisów Kodeksu karnego przestępcom środowiskowym za tego typu czyny grozi kara pieniężna do 1 000 000 złotych oraz nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Sprawa jest w toku, a ilość jak i rodzaj naruszeń będą znane po końcowych ustaleniach.

Wydziały Zwalczania Przestępczości Środowiskowej

Wydziały Zwalczania Przestępczości Środowiskowej powstają w strukturach Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska z inicjatywy Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. WZPŚ stanowią odpowiedź na nasilające się przestępcze procedery przeciwko środowisku. Skuteczność działań prowadzonych przez WZPŚ (jak przykład z Pomorza) potwierdza zasadność ich tworzenia.

Wideo

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}