Działania kontrolne
13.02.2023
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska informuje, że ramach swoich kompetencji podjął decyzję objęcia dodatkowym interwencyjnym monitoringiem największych rzek w Polsce oraz zbiorników wodnych, ze szczególnym uwzględnieniem rzeki Odry oraz Wisły. W żadnej badanej rzece (Baryczy, Warcie, Noteci, Sanie, Wieprzu, Pilicy, Narwi i Bugu) czy zbiorniku nie potwierdzono obecności złotej algi oprócz Odry, w której wykonano prawie pięćdziesiąt tysięcy oznaczeń z pobranych próbek przez Centralne Laboratorium Badawcze. Podjęto również decyzję o koordynowaniu działań Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska przez tereny których przepływa rzeka Odra oraz Wisła.
Po sytuacji związanej ze śnięciem ryb w Odrze w 2022 roku Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przedstawił propozycję nowych wytycznych w metodyce badania wód powierzchniowych oraz zarekomendował procedurę postępowania w przypadku badania fitoplanktonu. Podstawą jest obecnie pobieranie próbek i wdrożenie właściwych procedur.
Zespół GIOŚ koordynujący działania
W Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska został powołany specjalny zespół, w skład którego weszli przedstawiciele Departamentu Inspekcji, Departamentu Monitoringu Środowiska, Centralnego Laboratorium Badawczego oraz zespołu prasowego. Ma on na celu koordynację podejmowanych działań oraz skuteczną komunikację. Zgodnie z decyzją kierownictwa GIOŚ ustalono, że próbki wody z największych rzek oraz ich dopływów należy pobierać częściej niż dwanaście razy w roku. Dotychczasowe pobory wynikały z dyrektyw unijnych.
W ramach monitoringu interwencyjnego na rzece Wiśle Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ ma dokonać poboru próbek, tak aby ocenić stopień rozwoju fitoplanktonu przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego. Pierwsze pobranie próbek zgodnie z decyzją kierownictwa GIOŚ odbyło się w styczniu 2023 roku.
Przeprowadzenie takich działań pozwoli na monitoring liczebności złotej algi. Rozpoczęcie monitorowania Wisły na obecność fitoplanktonu już w styczniu z dużym prawdopodobieństwem pozwoli z wyprzedzeniem stwierdzić ewentualny zakwit złotej algi. Interwencyjny monitoring jakości rzeki Wisły zakładał pobieranie próbek raz na dwa tygodnie, jednak wyniki pilotażowych badań pozwalają na powrót do programu i częstotliwości wynikających z PMŚ, tj. poboru próbek raz w miesiącu.
W przypadku przekroczenia trzech wartości progowych (tzn. temperatury wody, tlenu rozpuszczonego, przewodności elektrolitycznej właściwej w 20 stopniach C, odczynu pH) CLB GIOŚ ma obowiązek powiadomić pisemnie Wody Polskie, WIOŚ oraz Departament Inspekcji Monitoringu Środowiska.
Styczniowy pilotaż
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska prowadził pilotażowo w styczniu monitoring fitoplanktonu w punktach pomiarowo-kontrolnych na rzece Odrze i na rzece Wiśle. Badania objęły również najważniejsze rzeki oraz zbiorniki wodne w Polsce pod kątem wykrycia obecności złotej algi (Prymnesium cf. Parvum). Z wykonanych badań w 74 wyznaczonych punktach (innych niż rzeka Odra) nie potwierdzono obecności złotej algi. Potwierdzono natomiast w dalszym ciągu obecność Prymnesium cf. Parvum w Odrze.
Zalecenia dla WIOŚ
Na podstawie rekomendacji kierownictwa GIOŚ polecono Wojewódzkim Inspektoratom Ochrony Środowiska następujące działania:
- na bieżąco prowadzenie działań wyjaśniających, rozpoznawczych oraz kontrolnych, zgodnie z posiadanymi kompetencjami,
- współpracę wzajemną oraz z innymi organami,
- raportowanie do RZGW, RDOŚ, wojewodów oraz KZGW, GDOŚ i GIOŚ o ustaleniach i podejmowanych działaniach,
- co najmniej raz w miesiącu, zobowiązane są do organizowania spotkań roboczych z przedstawicielami RZGW PGWWP, a w razie potrzeby również z innymi organami administracji rządowej oraz organami samorządu terytorialnego, w celu omówienia podejmowanych działań i ustalenia dalszych kierunków działań w ramach kompetencji poszczególnych organów,
- oględzin rzeki Odry i zlecił pobór próbek do badań do CLB GIOŚ - wyniki badań są na bieżąco publikowane na stronie: https://www.gov.pl/web/odra/badania-odry,
- realizację poleceń i wytycznych przekazywanych im na bieżąco przez GIOŚ.
Działania organów Inspekcji Ochrony Środowiska w terenie w związku z sytuacją na Odrze mają charakter:
- kontroli pozaplanowych interwencyjnych,
- rozpoznanie zanieczyszczenia w terenie bez ustalonego sprawcy zdarzenia,
- czynności w trybie art. 10b ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska.
Kontrola podmiotów
Inspekcja Ochrony Środowiska w II połowie 2022 r. w oparciu o dane (pozwolenia wodnoprawne dla podmiotów którym określono dopuszczalne wartość stężeń substancji powodujących zasolenie wód, wydane przez PGW WP oraz pozwolenia zintegrowane wydane przez marszałków i starostów i przekazane do GIOŚ za pośrednictwem MKiŚ), przeprowadziła kontrole podmiotów korzystających z usług wodnych w zakresie wprowadzania ścieków do wód, zgodnie z kompetencjami określonymi w art. 335 ust. 5 pkt 1 w związku z art. 334 pkt 2 i 3 ustawy Prawo wodne.
GIOŚ polecił trzem WIOŚ: śląskiemu, opolskiemu oraz dolnośląskiemu, przeprowadzenie w trybie pilnym, począwszy od 28 sierpnia 2022 r., cyklu kontrolnego w związku z zanieczyszczeniem Odry, polegającego na realizacji kierunkowych kontroli interwencyjnych w Zakładach:
- wytypowanych, na podstawie przekazanych przez PGW WP pozwoleń wodnoprawnych
i zintegrowanych, - wytypowanych, po analizie pozwoleń zintegrowanych oraz zmian tych pozwoleń, przekazanych przez MKiŚ.
W ramach cyklu kontrolnego WIOŚ przeprowadzili na podstawie art. 9 ustawy o IOŚ łącznie
68 kontroli, w tym:
- 39 kontroli (Śląski WIOŚ),
- 15 kontroli (Opolski WIOŚ),
- 14 kontroli (Dolnośląski WIOŚ),
natomiast zgodnie z przekazanymi danymi, WIOŚ: śląski, opolski, dolnośląski, lubuski oraz zachodniopomorski, w związku z sytuacją na Odrze, przeprowadzili do 31 grudnia 2022 r. łącznie 271 kontroli.
Na podstawie ustaleń z tych kontroli żaden wojewódzki inspektorat ochrony środowiska nie stwierdził, aby sytuację na Odrze spowodowała działalność konkretnego kontrolowanego zakładu.
Odra badania parametrów i przyczyn
Inspekcja Ochrony Środowiska w ramach działań interwencyjnych prowadziła badania parametrów wody Odry. W okresie letnim wyniki wykazywały nietypowe parametry, np. wysokie nasycenie tlenem, co przy niskich poziomach wód wywołanych suszą i wysokich temperaturach wód oraz powietrza, co było nietypowym obrazem, obserwowanym dotychczas w przypadkach śnięcia ryb wywołanego tzw. przyduchą, ale także wysokie wartości przewodności elektrolitycznej świadczącej o zasoleniu wód.
Jak wynika z Wstępnego raportu Zespołu ds. sytuacji na rzece Odrze, powołanego przez Ministra Klimatu i Środowiska, masowe śnięcie ryb zostało wywołane toksynami, syntetyzowanymi przez Prymnesium parvum. W związku z tym GIOŚ:
- przekazał do PGWWP wszystkie ustalenia i wyniki pomiarów przeprowadzone przez organy Inspekcji Ochrony Środowiska w związku z wystąpieniem sytuacji na Odrze, celem wykorzystania zgodnie z kompetencjami przypisanymi organom PGWWP,
- wystąpił do MKiŚ o rozważenie możliwości zwrócenia się do ministra właściwego ds. gospodarki wodnej, marszałków oraz starostów o podjęcie działań przez te organy, mających na celu ograniczenie presji zakładów na stan Odry i jej dopływów, w szczególności zakładów odprowadzających do Odry i jej dopływów ścieki, dla których ustalono w pozwoleniach wodnoprawnych oraz zintegrowanych dopuszczalne stężenia wskaźników powodujących zasolenie wód – MKiŚ wystąpił do ww. organów,
- wystąpił do Prezesa PGWWP wskazując na potrzebę dokonania przeglądu pozwoleń wodnoprawnych wydanych dla zakładów odprowadzających ścieki do Odry lub jej dopływów, biorąc pod uwagę przekazywane organom PGWWP wyniki i ustalenia kontrolne organów IOŚ dokonane w związku z sytuacją na Odrze oraz wyniki i dane zgromadzone w związku z realizacją przez GIOŚ zadań państwowego monitoringu środowiska.
Otrzymane za pośrednictwem MKiŚ wyniki przeglądów pozwoleń zintegrowanych wydanych przez marszałków i starostów zostały przekazane do WIOŚ celem wykorzystania w 2023 r. przy realizacji zadań kontrolnych poszczególnych WIOŚ.
W Wytycznych do planowania działalności organów Inspekcji Ochrony Środowiska w 2023 r., działania IOŚ związane z ochroną wód przed zanieczyszczeniem, w tym pochodzącym ze źródeł rolniczych, zostały określone jako priorytetowe. Pod ich wykonanie zostały podporządkowane także plany kontroli sporządzone przez poszczególne WIOŚ.
Powyższe działania podejmowane przez organy IOŚ są spójne z rekomendacjami Zespołu specjalistów ds. sytuacji na Odrze, zaprezentowanymi w raporcie, gdzie rekomendowano m.in. przegląd i weryfikację obowiązujących pozwoleń na zrzut ścieków do wód w dorzeczu Odry, systemowe zarządzanie legalnymi zrzutami poprzez uzależnienie parametrów i intensywności zrzutu od aktualnych wyników badań wody, wprowadzenie obowiązku czasowego wstrzymywania bądź ograniczania zrzutów w sytuacji zagrożenia.
Obecnie Centralne Laboratorium Badawcze (CLB) GIOŚ realizuje pobieranie próbek i wykonywanie badań i pomiarów w wyznaczonych 20 punktach pomiarowo- kontrolnych na rzece Odrze, jej dopływach i kanałach, w zakresie kluczowych parametrów fizyko-chemicznych oraz oznaczanie fitoplanktonu pod kątem wystąpienia Prymnesium parvum.
Próbki pobierane są z:
- Odra, m. Chałupki
- Odra Ciechowice - Grzegorzowice
- Kanał Gliwicki, Gliwice Marina
- Kanał Gliwicki, Pyskowice, ul. Piaskowa
- Kanał Gliwicki, śluza Rudziniec
- Kłodnica Gliwice na wysokości Mariny
- Kanał Kędzierzyński, m. Kędzierzyn-Koźle, most na kanale, ul. Dąbrowa Leśna
- Kanał Gliwicki, m. Ujazd, most na ul. Chrobrego
- Odra, m. Utrata, poniżej ujścia Kłodnicy
- Odra, m. Lipki, Jaz na rzece
- Odra poniżej Jazu Lipki
- Odra powyżej Wrocławia – Łany
- Odra na wysokości osiedla Widziaszów w Głogowie
- Odra, Most Tolerancji w Głogowie
- Odra, m. Bytom Odrzański
- Odra, m. Kostrzyn
- Odra w Widuchowej
- Odra Zachodnia – Mescherin
- Odra Wschodnia Most Cłowy
- Odra Zachodnia Most Długi
Wskaźnik | Częstotliwość |
temperatura wody | 2 razy w tygodniu - poniedziałek i czwartek |
przewodność | 2 razy w tygodniu - poniedziałek i czwartek |
tlen rozpuszczony | 2 razy w tygodniu - poniedziałek i czwartek |
pH | 2 razy w tygodniu - poniedziałek i czwartek |
nasycenie tlenem | 2 razy w tygodniu - poniedziałek i czwartek |
siarczany | 2 razy w tygodniu - poniedziałek i czwartek |
chlorki | 2 razy w tygodniu - poniedziałek i czwartek |
sód | 2 razy w tygodniu - poniedziałek i czwartek |
fosfor ogólny | 2 razy w tygodniu - poniedziałek i czwartek |
związki azotu, tj.: |
2 razy w tygodniu - poniedziałek i czwartek |
Fitoplankton (pod kątem Prymnesium paryum) | 1 raz w tygodniu - poniedziałek |
Badania te obrazują przebieg parametrów wód rzeki Odry. Wyniki badań są na bieżąco publikowane na stronie: https://www.gov.pl/web/odra/badania-odry
W okresie od sierpnia 2022 r. do stycznia 2023 r. CLB wykonało 46.676 (do 31.01.2023 r.) oznaczeń.
W ramach Państwowego Monitoringu Środowiska w roku 2023 monitoringiem objęto 3 163 ppk w tym 1 207 ppk w ramach monitoringu badawczego (mapa 1), w zakresie wskaźników mierzonych w terenie:
- temperatury wody,
- tlenu rozpuszczonego,
- przewodności elektrolitycznej właściwej w 20°C,
- odczynu pH.
Wyniki badań przekazywane są na bieżąco, więc w przypadku wykrycia nieprzewidzianego zanieczyszczenia, GIOŚ jest w stanie zareagować natychmiast i podjąć działania mające na celu dalsza diagnozę problemu w porozumieniu np. z WIOŚ.
Pod uwagę brane są poniżej wymienione parametry i określone dla nich wartości progowe:
- tlen rozpuszczony – pow. 13,5 mg/l O2,
- odczyn pH – pow. 8,5,
- przewodność – pow. 1300 µS/cm.
Dodatkowo, podczas wykonywania oznaczenia fitoplanktonu pracownicy CLB zwracają szczególną uwagę na występowanie gatunku Prymnesium cf parvum. W przypadku zaobserwowania występowania tego gatunku w badanej próbce, natychmiast informują pracowników DMŚ we właściwym województwie.
Ponadto rozszerzony został monitoring na rzece Odrze oraz jej dopływach: Bytomce, Kanale Gliwickim, Kanale Kędzierzyńskim i Kłodnicy.
Zakres badań obejmuje zakres monitoringu operacyjnego oraz presji zasolenia z częstotliwością 12/rok (22 wskaźniki fizykochemiczne), tj.:
Grupa wskaźników charakteryzujących stan fizyczny, w tym warunki termiczne
- Temperatura wody
Grupa wskaźników charakteryzujących warunki tlenowe (warunki natlenienia) i zanieczyszczenia organiczne
- Tlen rozpuszczony
- Pięciodniowe biochemiczne zapotrzebowanie tlenu (BZT5)
- Chemiczne zapotrzebowanie tlenu ChZT - Mn (indeks nadmanganianowy)
- Ogólny węgiel organiczny
- Chemiczne zapotrzebowanie tlenu ChZT– Cr
Grupa wskaźników charakteryzujących zasolenie
- Przewodność elektrolityczna właściwa w 20°C
- Substancje rozpuszczone
- Siarczany
- Chlorki
- Wapń
- Magnez
- Twardość ogólna
Grupa wskaźników charakteryzujących zakwaszenie
- Odczyn pH
- Zasadowość ogólna
Grupa wskaźników charakteryzujących warunki biogenne (substancje biogenne)
- Azot amonowy
- Azot Kjeldahla
- Azot azotanowy
- Azot azotynowy
- Azot ogólny
- Fosfor fosforanowy V (ortofosforanowy)
- Fosfor ogólny
Badania zaplanowane na 2023 roku zostały rozszerzone w 20 zaplanowanych ppk, przy czym:
- dołożone zostało 9 zupełnie nowych stanowisk w ramach istniejących ppk z zakresem badań 22 wskaźników fizykochemicznych,
- rozszerzony został zaplanowany zakres w pozostałych stanowiskach (w 21 stanowiskach dopisano pojedyncze wskaźniki, w 9 dopisano wszystkie 22 wskaźniki fiz-chem).
Rzeka Wisła została objęta standardowo badaniami w ramach monitoringu diagnostycznego (10 ppk), operacyjnego (18 ppk) oraz dodatkowo monitoringu badawczego w zakresie 4 wskaźników terenowych ( 8 ppk).
Zakres badań obejmuje kilka grup wskaźników w tym wskaźniki zasolenia (dla tych rzek które są poddane temu rodzajowi presji) z częstotliwością 12/rok w monitoringu diagnostycznym tj.:
Grupa wskaźników charakteryzujących stan fizyczny, w tym warunki termiczne
- Temperatura wody
Grupa wskaźników charakteryzujących warunki tlenowe (warunki natlenienia) i zanieczyszczenia organiczne
- Tlen rozpuszczony
- Pięciodniowe biochemiczne zapotrzebowanie tlenu (BZT5)
- Chemiczne zapotrzebowanie tlenu ChZT - Mn (indeks nadmanganianowy)
- Ogólny węgiel organiczny
- Chemiczne zapotrzebowanie tlenu ChZT– Cr
Grupa wskaźników charakteryzujących zasolenie
- Przewodność elektrolityczna właściwa w 20°C
Grupa wskaźników charakteryzujących zakwaszenie
- Odczyn pH
Grupa wskaźników charakteryzujących warunki biogenne (substancje biogenne)
- Azot amonowy
- Azot Kjeldahla
- Azot azotanowy
- Azot azotynowy
- Azot ogólny
- Fosfor fosforanowy V(ortofosforanowy)
- Fosfor ogólny
Specyficzne zanieczyszczenia syntetyczne i niesyntetyczne
- Arsen
- Chrom sześciowartościowy
- Cynk
- Miedź
- Węglowodory ropopochodne – indeks oleju mineralnego
- Srebro
Grupa wskaźników chemicznych charakteryzujących występowanie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego
- Substancje priorytetowe w dziedzinie polityki wodnej
- Wskaźniki innych substancji zanieczyszczających
Monitoring operacyjny zawiera wybrane grupy wskaźników, zgodnie z zapisami rozporządzenia.