W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Czystego Powietrza

14.11.2023

14 listopada, już po raz 19. obchodzimy w Polsce Dzień Czystego Powietrza. To szczególna okazja, aby zastanowić się na tym, co zrobić, aby jakość powietrza była coraz lepsza oraz przypomnieć działania Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska na rzecz czystego powietrza.

Dzień Czystego Powietrza

Jednym z podstawowych zadań Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska jest kontrola jakości powietrza w Polsce. Na potrzeby realizacji tego działania, na terenie całego kraju, funkcjonuje sieć stacji monitoringu powietrza. Obecnie w Polsce działa 287 stacji pomiarowych, których wyniki są udostępniane na portalu "Jakość Powietrza" i w aplikacjach mobilnych GIOŚ. Na stacjach prowadzone są automatyczne pomiary zanieczyszczeń gazowych: dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ozonu, tlenku węgla i benzenu oraz  automatyczne i manualne  pomiary stężeń pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5.

Certyfikowane stacje pomiarowe, którymi zarządza GIOŚ, są najbardziej wiarygodnym i rzetelnym źródłem pozyskiwania  informacji na temat jakości powietrza w Polsce. Pomiary są prowadzone przy wykorzystaniu najnowocześniejszych metod pomiarowych i w najlepszy możliwy sposób. Potwierdza to Krajowe Laboratorium Referencyjne do spraw jakości powietrza atmosferycznego w GIOŚ, które brało udział w badaniach porównawczych organizowanych przez Unię Europejską. Wspólnotowe Centrum Badawcze Komisji Europejskiej, uznało że laboratorium GIOŚ jest najlepsze w Europie w badaniach pyłu zawieszonego.

Na podstawie wyników uzyskiwanych pomiarów jakości powietrza Główny Inspektorat Ochrony Środowiska dokonuje corocznej oceny jakości powietrza. Ostatni raport GIOŚ za 2022 rok, potwierdza, że jakość powietrza w stosunku do wszystkich rodzajów zanieczyszczeń poprawiła się. Poprawa jakości powietrza nastąpiła między innymi, dzięki wprowadzanym na poziomie lokalnym, regionalnym oraz krajowym działaniom zmierzającym do ograniczenia emisji zanieczyszczeń powietrza.

Ocena jakości powietrza w strefach w Polsce za rok 2022

Wyniki pomiarów powietrza, aktualizowane co godzinę, są dostępne w czasie rzeczywistym na portalu www GIOŚ Jakość powietrza w Polsce oraz na urządzeniach mobilnych. Na naszej stronie internetowej zamieszczamy również trzydniowe prognozy jakości powietrza.

Każdy z nas może przyczynić się do poprawy jakości powietrze poprzez proste działania, m.in.:

- wymianę źródeł ogrzewania na energooszczędne;

- wybór komunikacji publicznej i jazdy na rowerze zamiast samochodu;

- korzystanie z odnawialnych źródeł energii.

O czystym powietrzu decyduje również pogoda, w tym przede wszystkim wysokość ciśnienia atmosferycznego i siła wiatru. Im niższe ciśnienie i większa prędkość wiatru tym lepsza jest jakość powietrza.

Przypominamy o możliwości wymiany źródeł ciepła na niskoemisyjne oraz termomodernizację domu w ramach rządowego programu Czyste powietrze NFOŚiGW.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}