Dziś Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem. Sprawdź, co warto wiedzieć
25.04.2024
Hałas, czyli nadmierna emisja energii akustycznej, jest jednym z najbardziej szkodliwych i uciążliwych rodzajów zanieczyszczeń środowiska. W Międzynarodowym Dniu Świadomości Zagrożenia Hałasem chcemy zwrócić uwagę na problem hałasu i jego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko.
Hałas jest wszędzie i jest jednym z głównych zanieczyszczeń środowiska w całej Europie. Szczególnie dokuczliwy jest hałas komunikacyjny, głównie drogowy. Pod pojęciem hałasu rozumie się dźwięki o częstotliwości od 16 Hz do 16 000 Hz.
Hałas powoduje obniżenie jakości życia i zdrowia ludzi poprzez uszkodzenia słuchu, choroby układu krążenia, zakłócenia snu, trudności w uczeniu się. Pogarsza stan psychiczny i powoduje wzrost napięcia nerwowego, ponieważ nie pozwala organizmowi wypocząć.
Nie możemy wyeliminować hałasu z naszego życia, rozwój cywilizacji jest z nim ściśle związany, możemy jednak starać się obniżać jego poziomy. Warto zatem wiedzieć, ile decybeli emitują źródła hałasu obecne w naszym otoczeniu (patrz grafika na dole tekstu).
Pod kontrolą
W 2024 r. do 18 lipca na podstawie danych ze strategicznych map hałasu uchwalane są we wszystkich województwach programy ochrony środowiska przed hałasem. Programy te mają na celu zarządzanie emisją i skutkami hałasu, w tym podjęcie działań ograniczających poziom hałasu.
Inspekcja Ochrony Środowiska jest jednym z kilku organów w Polsce powołanych do kontroli i monitorowania hałasu. Przedsiębiorca, który emituje hałas, mając świadomość jego negatywnych skutków na środowisko, ma obowiązek wykonywania pomiarów wielkości emisji hałasu do środowiska.
W 2023 r. Inspekcja Ochrony Środowiska przeprowadziła 240 kontroli podmiotów dotyczących przestrzegania przepisów ochrony środowiska w zakresie emisji hałasu do środowiska.