Egzamin na inspektora Inspekcji Ochrony Środowiska
09.03.2023
9 marca 2023 r. kilkudziesięciu kursantów z całej Polski zdawało egzamin na inspektora Inspekcji Ochrony Środowiska. Była to już trzecia edycja tego wydarzenia. Osoby, które zdadzą egzamin, zdobędą uprawnienia do wykonywania kontroli przestrzegania wymagań ochrony środowiska.
Przez sześć miesięcy kilkudziesięciu kursantów z całej Polski zdobywało wiedzę, uczestnicząc w kursie przygotowującym do pracy na stanowisku inspektora Inspekcji Ochrony Środowiska (IOŚ). Była to już trzecia edycja szkolenia.
Szkolenie oparte na praktyce
Tematyka kursu przygotowującego do egzaminu została podzielona na 14 bloków, w ramach których zrealizowano wykłady i ćwiczenia. Kursanci w trakcie szkolenia brali udział w pięciu kontrolach zakładów, wśród których przynajmniej jeden zaliczał się do zakładu o szczególnym oddziaływaniu na środowisko.
Zwieńczenie szkolenia stanowił egzamin, który odbył się 9 marca 2023 r. Przystąpiło do niego 67 kursantów z całej Polski.
Istota pracy inspektora
Przed egzaminem do kursantów zwrócił się Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski, który podkreślił, że praca w Inspekcji Ochrony Środowiska nie należy do prostych, ale przynosi wiele satysfakcji.
Inspektorzy ochrony środowiska codziennie zmagają się z trudnymi zadaniami, które są istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa ekologicznego kraju – powiedział.
Nie tylko teoria
Podczas egzaminu sprawdzana była wiedza z zakresu ochrony środowiska, a także ogólne przygotowanie kursantów do pracy na stanowisku inspektora IOŚ. Egzamin składał się z dwóch części: teoretycznej - wymagającej udzielenia odpowiedzi na 100 pytań testowych oraz praktycznej, polegającej na rozwiązaniu kazusu, czyli analizie przedstawionego przypadku i zaproponowaniu właściwych (faktycznych i prawnych) działań pokontrolnych.
Osoby, które pozytywnie zaliczą obie części na minimum 65% punktów zostaną pełnoprawnymi inspektorami Inspekcji Ochrony Środowiska. W praktyce oznacza to, że będą uprawnieni do wykonywania kontroli przestrzegania prawa i decyzji ustalających warunki korzystania ze środowiska.
Efekt reformy Inspekcji
Końcowy egzamin po półrocznym kursie przygotowującym do wykonywania pracy na stanowisku inspektora to rezultat reformy IOŚ z 2019 r. Zakres i sposób przeprowadzenia kursu oraz warunki zdania egzaminu zostały określone w stosownym rozporządzeniu Ministra Klimatu z dnia 16 grudnia 2019 r. w sprawie przeprowadzenia kursu przygotowującego do wykonywania pracy na stanowisku inspektora Inspekcji Ochrony Środowiska oraz warunków zdania egzaminu końcowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 2445).