Fajerwerki w Sylwestra? Zachęcamy: nie strzelaj
Jak huczny Sylwester, to koniecznie fajerwerki? A może warto zmienić ten zwyczaj i świętować bez nich, za to z szacunkiem dla środowiska naturalnego i jego mieszkańców? Duże natężenie hałasu generowanego przy okazji sylwestrowej zabawy, zakłóca życie wielu gatunków zwierząt. Dlatego zachęcamy do świadomego świętowania – bez fajerwerków.
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zajmuje się zintegrowanym monitoringiem środowiska przyrodniczego. Monitorujemy lasy, gatunki i siedliska morskie, ptaki i gatunki siedlisk przyrodniczych.
Za pomocą monitoringu dokonujemy pomiarów (także poziomu hałasu), prognoz i ocen aktualnego stanu środowiska, a także dobieramy najbardziej efektywne sposoby ochrony fauny i flory przed szkodliwymi czynnikami płynącymi z działalności człowieka (w tym przed hałasem). Link: https://www.gov.pl/web/gios/monitoring-stanu-srodowiska
Ważne: wysoki poziom hałasu negatywnie wpływa na wszystkie gatunki zwierząt – zarówno te dzikie, jak i domowe.
W Sylwestra zazwyczaj pamiętamy o zadbaniu o komfort naszych pupili, najczęściej zapominamy jednak o dzikich zwierzętach i ptakach. Tych ostatnich w naszej najbliższej okolicy jest sporo. Najbardziej rozpowszechnionymi gatunkami ptaków w polskich miastach są sroki, sierpówki, kawki, jeżyki, kopciuszki, wróble, pleszki i gołębie.
Głośne wybuchy fajerwerków czy pirotechniczne wystrzały mogą płoszyć ptaki i wprawiać je w dezorientację. W takich sytuacjach łatwo o zderzenia z budynkami, trakcjami elektrycznymi, konstrukcjami mostów.
Wybuch dużej petardy hukowej generuje natężenie przekraczające poziom 100 decybeli, porównywalne na przykład do startu samolotu.
Dlatego zachęcamy: nie strzelaj w Sylwestra!
Zadbajmy o naszych skrzydlatych (i nie tylko) przyjaciół.