W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Finansowanie zadań Państwowego Monitoringu Środowiska

Logotyp NFOŚiGW na stornę PMŚ finansowanie

Zadania Państwowego Monitoringu Środowiska zawarte w Strategicznym Programie Państwowego Monitoringu Środowiska są finansowane bądź dofinansowywane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Priorytetowego 5.3.1.  "Wspieranie działalności monitoringu środowiska część 1) Monitoring środowiska".

Na realizację tego przedsięwzięcia została zawarta pomiędzy GIOŚ a NFOŚiGW umowa
nr 50/2019/Wn-50/MN-PO/D z dnia 18.02.2019r. „Realizacja Ogólnopolskiego Programu Państwowego Monitoringu Środowiska” z terminem realizacji do 2025r.

Przedsięwzięcie obejmuje realizację zadań Państwowego Monitoringu Środowiska w zakresie wynikającym z ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska, m.in.:

  • Wykonanie badań monitoringowych i ocen stanu środowiska w zakresie monitoringu jakości  powietrza, monitoringu jakości wód powierzchniowych, przejściowych i przybrzeżnych, podziemnych i Morza Bałtyckiego, monitoringu przyrody, monitoringu hałasu, monitoringu pól elektromagnetycznych i promieniowania jonizującego oraz monitoringu jakości gleb.
  • wykonywanie poboru prób, pomiarów oraz analiz laboratoryjnych przez Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ dla potrzeb realizacji Państwowego Monitoringu Środowiska,
  • utrzymanie i rozwój infrastruktury stacjonarnej i mobilnej na terenie całego kraju niezbędnej do realizacji zadań Państwowego Monitoringu Środowiska
  • utrzymanie i rozwój systemów informatycznych funkcjonujących w GIOŚ dla potrzeb realizacji zadań PMŚ,
  • budowę, rozbudowę, modernizację i rozwój budynków, infrastruktury technicznej
    i badawczej dla potrzeb realizacji zadań monitoringowych przez GIOŚ,
  • budowę i rozwój systemu informatycznego dla potrzeb realizacji zadań monitoringowych przez GIOŚ.

Celem przedsięwzięcia jest realizacja badań monitoringowych i ocen stanu środowiska poszczególnych komponentów środowiska ujętych w programach Państwowego Monitoringu Środowiska, w tym zobowiązań wynikających z prawa UE i konwencji międzynarodowych, zgodnie z zapisami ustawy z dnia 20 lipca 2018r. o zmianie ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz niektórych innych ustaw.

Ustawa z dnia 20 lipca o zmianie ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska oraz niektórych innych ustaw nakłada na Główny Inspektorat Ochrony Środowiska obowiązek realizacji Państwowego Monitoringu Środowiska, tj. prowadzenia badań monitoringowych i wykonywania ocen stanu środowiska w Polsce na odpowiednim poziomie jakości i wiarygodności. Na mocy ww. ustawy, z dniem 1 stycznia 2019r. GIOŚ przejmuje wszystkie dotychczasowe zadania wojewódzkich inspektoratów ochrony środowiska związane z realizacją PMŚ, w tym zadania pomiarowo-analityczne. Nowe obowiązki GIOŚ w zakresie prowadzenia pomiarów i analiz z zakresu monitoringu powietrza, wód powierzchniowych, hałasu i pól elektromagnetycznych będą realizowane przez utworzone w GIOŚ, w oparciu o istniejącą infrastrukturę laboratoryjną WIOŚ, Centralne Laboratorium Badawcze.

Termin realizacji zadania: 2019-2025

Całkowity koszt realizacji zadania: 601 802 921,16 zł

Kwota dofinasowania : 601 802 921,16 zł 

{"register":{"columns":[]}}