GIOS najlepszy w Europie!
23.11.2022
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska został najlepiej oceniony w badaniach pyłu zawieszonego spośród 20 laboratoriów w Europie. To ocena fachowości osób pracujących codzienne nad wynikami, które trafiają na Portal Jakości Powietrza. Pochwała precyzyjności i poczucia profesjonalizmu pracy na rzecz społeczeństwa. Informacja, że dbamy o jak najdokładniejszą informację dotyczącą czystości otaczającego nas powietrza.
W bieżącym roku działające w strukturach GIOŚ Krajowe Laboratorium Referencyjne do spraw jakości powietrza atmosferycznego brało udział w badaniach porównawczych organizowanych przez Wspólnotowe Centrum Badawcze Komisji Europejskiej.
Na 20 laboratoria z całej Europy, które brały udział w badaniach, Krajowe Laboratorium Referencyjne GIOŚ osiągnęło najlepsze wartości zarówno pod względem pomiarów pyłu zawieszonego metodami referencyjnymi, jak również przy wykorzystaniu metody automatycznej pomiaru pyłu zawieszonego PM10.
„Ocena GIOS jako najlepszego laboratorium w Europie to wielki zaszczyt i potwierdzenie naszych kompetencji. Bardzo się cieszymy. Zawsze podkreślamy, że nasze urządzenia są najbardziej wiarygodne, a wyniki są na bieżąco podawane do publicznej wiadomości” – mówi p.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Magda Gosk i dodaje – „recenzja wyrażona przez organ Unii Europejskiej potwierdza to i motywuje nas do jeszcze lepszej pracy oraz dbania o nasze środowisko jeszcze lepiej”.
Ocena dotyczyła badań porównawczych dla oznaczania zanieczyszczeń gazowych, jak też badań porównawczych oznaczeń stężeń pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5. Krajowe laboratorium GIOŚ potwierdziło swoje kompetencje osiągając bezbłędne wyniki. Szczególną uwagę warto zwrócić na wyniki osiągnięte w badaniach pyłu zawieszonego. Pyły zawieszone, szczególnie te najdrobniejsze cząstki o średnicy poniżej 2,5 mikrometra, które mają możliwość przedostawania się wraz z wdychanym powietrzem do płuc, a następnie przenikania do naszego krwioobiegu. Jednak to nie sam pył jest największym zagrożeniem dla naszego zdrowia, ale substancje, które się na nim osadzają i w wraz z nim wnikają do naszego organizmu, przede wszystkim metale ciężkie i benzo(a)piren.
Mając na uwadze, iż głównym zadaniem Krajowego Laboratorium Referencyjnego jest nadzór nad wszystkimi pomiarami jakości powietrza prowadzonymi w Polsce w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska, można śmiało stwierdzić, iż pomiary dokonywane przez GIOŚ są prowadzone przy wykorzystaniu najlepszych metod pomiarowych i w najlepszy możliwy sposób.
Potwierdza to też fachowość osób pracujących w GIOŚ i dbających o codzienne wyniki, które trafiają na nasz Portal Jakości Powietrza. Pracownicy dbają aby pomiary były jak najbardziej precyzyjne i dawały społeczeństwu jak najdokładniejszą informację dotyczącą czystości, bądź nie, otaczającego nas powietrza.
Pomiary są prowadzone przy wykorzystaniu najlepszych metod pomiarowych i w najlepszy możliwy sposób. Potwierdza to też fachowość osób pracujących w GIOŚ i dbających o przekazywane wyniki pomiarów.
Przypomnijmy, że w Polsce funkcjonuje 285 stacji pomiarowych, w tym 209 stacji automatycznych lub automatyczno-manualnych, z których jednogodzinne wyniki udostępniane są na bieżąco na portalu „Jakość Powietrza” i w aplikacjach mobilnych GIOŚ. Pozostałe stacje to stacje manualne mierzące stężenia pyłu zawieszonego PM10 lub/i pyłu zawieszonego PM2,5. Przy czym część filtrów, na których gromadzony jest pył PM10, jest następnie analizowana w Centralnym Laboratorium Badawczym GIOŚ pod katem zawartości benzo(a)pirenu oraz metali ciężkich. Wyniki z pomiarów manualnych udostępniane są na portalu po około 1-1,5 miesiąca od poboru próby.
Zachęcamy do pobrania specjalnej aplikacji na telefon oraz na nasz portal Jakość powietrza w Polsce. https://powietrze.gios.gov.pl/
Prestiżowe wyróznienie Wspołnotowego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej ocenił Kierownik Krajowego Laboratorium Referencyjnego ds. jakości powietrza atmosferycznego Tomasz Frączkowski:
Uczestnictwo w badaniach porównawczych dla pomiarów zanieczyszczeń pyłowych, jak też gazowych, jest formalnym obowiązkiem wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Krajowe Laboratorium Referencyjne do spraw jakości powietrza atmosferycznego GIOŚ reprezentuje Polskę i uczestniczy w badaniach organizowanych przez Wspólnotowe Centrum Badawcze Komisji Europejskiej. W bieżącym roku uczestniczyliśmy w dwóch takich badaniach, jednym dotyczącym pomiarów pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 oraz drugim dotyczącym pomiarów zanieczyszczeń gazowych, takich jak: dwutlenek siarki, tlenki azotu, tlenek węgla, ozon.
Co nas niezmiernie cieszy, wyniki uzyskane przez nasze laboratorium okazały się bezbłędne w obu przeprowadzonych badaniach. Zwłaszcza cieszy nas potwierdzenie naszych kompetencji w kwestii pomiarów pyłu zawieszonego – są to badania, które odbywają się raz na trzy lata i w których kolejny raz otrzymujemy tak dobre rezultaty. Ważne dla nas jest również to, że Krajowe Laboratorium Referencyjne posiada nadzór nad wszystkimi pomiarami prowadzonymi w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska, dlatego też wyniki uzyskane w badaniach międzynarodowych możemy przełożyć na system działający w Polsce i zapewnić społeczeństwu informację o jak najwyższej jakości. Nasze dane są po prostu wiarygodne i rzetelne. Duża w tym rola osób, które pracują w naszych laboratoriach, to naprawdę kadra złożona z bardzo dobrych fachowców.