GIOŚ wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Świnoujścia. Chcemy uruchomić nową stację monitoringu powietrza
05.02.2024
Referencyjne stacje pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska to najbardziej wiarygodne, rzetelne i łatwo dostępne źródło informacji o jakości powietrza w Polsce. Sieć monitoringu jest stale unowocześniana i rozwijana o kolejne stacje. Właśnie podjęliśmy działania zmierzające do uruchomienia w prawobrzeżnej części Świnoujścia mobilnej stacji pomiarów jakości powietrza. Działania prowadzone są w porozumieniu z władzami miasta. Liczymy, że dzięki tej współpracy informacje o jakości powietrza będą dostępne dla mieszkańców, turystów i kuracjuszy.
Zgodnie z założeniami, badania jakości powietrza na nowej stacji będą przeprowadzone w ramach kampanii pomiarowej w 2025 roku. Miejsce posadowienia stacji zostanie uzgodnione z przedstawicielami Urzędu Miasta w Świnoujściu, po przeprowadzeniu szczegółowych analiz zagospodarowania terenu portowej części miasta.
Obecnie rozpoczęły się prace mające na celu wytypowanie miejsc, które spełniałyby kryteria lokalizacji stacji monitoringu jakości powietrza oraz zapewniały dostęp do wymaganej infrastruktury, tak, aby możliwe było uruchomienie pomiarów z początkiem przyszłego roku.
Zakres badawczy mobilnej stacji pomiarowej obejmie pomiary automatyczne tlenków azotu (NO, NOX, NO2), pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 oraz pomiary manualne pyłu zawieszonego PM10 i zawartego w nim benzo(a)pirenu.
- Nowa stacja pomiarowa to odpowiedź także na oczekiwania mieszkańców Świnoujścia. Wychodzimy tym oczekiwaniom naprzeciw. Stacja będzie źródłem informacji o stężeniach zanieczyszczeń w powietrzu dla mieszkańców, turystów, kuracjuszy i osób zarządzających działaniami na rzecz ochrony powietrza w mieście – podkreśla Barbara Toczko, zastępca dyrektora Departamentu Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Wyniki pomiarów automatycznych ze stacji będą prezentowane na portalu „Jakości Powietrza” Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (powietrze.gios.gov.pl) oraz w aplikacji mobilnej „Jakość powietrza w Polsce” i będą powszechnie dostępne dla społeczeństwa. Należy zaznaczyć, że prezentowanym wynikom l godzinnym będą towarzyszyły aktualne kategorie Indeksu Jakości Powietrza w odniesieniu do skutków zdrowotnych oraz narażenia wrażliwych grup społeczeństwa.
Najwyższa jakość
Ogólnopolska sieć liczy dziś 288 stacji. Nasze pomiary wykonywane są metodami referencyjnymi lub przy użyciu metod równoważnych metodom referencyjnym. Co to oznacza? Referencyjne metody pomiaru zanieczyszczeń to takie, które w wyniku prowadzonych wieloletnich badań naukowych zostały wskazane jako najlepsze. Są określone normami i pozwalają uzyskać najdokładniejszy i najbardziej rzeczywisty wynik pomiaru.
Aby dane zostały uznane za wiarygodne, urządzenia pomiarowe wraz z aparaturą pomocniczą muszą na bieżąco podlegać wzorcowaniu, kalibracji, przeglądom, serwisowi. Finalnie dane muszą być poddane kilkustopniowej weryfikacji. Tak właśnie jest w przypadku pomiarów GIOŚ. Wykonywane przez nas badania są objęte systemem zapewnienia i kontroli jakości. Czuwa nad tym powołane w ramach GIOŚ Krajowe Laboratorium Referencyjne ds. Jakości Powietrza Atmosferycznego.
Laboratorium GIOŚ najlepsze w UE
Posiadamy potwierdzone bardzo wysokie kompetencje w realizacji badań jakości powietrza, czego dowodem są sukcesy na arenie międzynarodowej. W 2022 r. Krajowe Laboratorium Referencyjne ds. Jakości Powietrza Atmosferycznego GIOŚ, w ramach badań porównawczych zanieczyszczeń pyłem zawieszonym PM2,5/PM10, zostało ocenione przez Wspólnotowe Centrum Badawcze Komisji Europejskiej najlepiej pośród 20 laboratoriów z krajów UE biorących udział w badaniach. Uzyskujemy także sukcesy w badaniach porównawczych z zakresu zanieczyszczeń gazowych.
Szeroki zakres pomiarów
W ramach monitoringu jakości powietrza badamy i oceniamy stan zanieczyszczenia powietrza zgodnie z przepisami prawa krajowego i unijnego. Sieć stacji pomiarowych jakości powietrza w Polsce jest bardziej rozbudowana niż wymagają od nas tego przepisy dyrektyw unijnych. Na stacjach prowadzone są automatyczne pomiary zanieczyszczeń gazowych: dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, ozonu, tlenku węgla i benzenu oraz automatyczne i manualne pomiary stężeń pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5.
Wyniki pomiarów powietrza, aktualizowane co godzinę, są dostępne w czasie rzeczywistym na portalu www GIOŚ „Jakość Powietrza” w Polsce oraz na urządzeniach mobilnych, poprzez aplikację. Na naszej stronie internetowej zamieszczamy również trzydniowe prognozy jakości powietrza.