Główny Inspektorat Ochrony Środowiska sygnatariuszem deklaracji prostego języka
10.10.2024
10 października, podczas VI Forum Prostego Języka, Damian Jakubik, Dyrektor Generalny Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, podpisał deklarację o stosowaniu prostego języka w administracji. W wydarzeniu uczestniczyła również Szefowa Służby Cywilnej Anita Noskowska-Piątkowska.
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska dołączył do grona 68 sygnatariuszy – instytucji rządowych i samorządowych, które już podpisały deklarację prostego języka.
Podpisanie deklaracji oznacza, że Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wraz z innymi urzędami, które podpisały porozumienie, zobowiązują się do propagowania idei prostego języka w swoich instytucjach, a także wśród podmiotów, z którymi współpracują.
Dlaczego prosty język jest tak ważny? Wzrost świadomości obywatelskiej, większa dostępność usług oraz poprawa wizerunku instytucji publicznych to tylko niektóre z zalet prostego przekazu. Ułatwia on również komunikację z osobami, które mogą czuć się wykluczone – czy to ze względu na brak wykształcenia, czy z powodu niepełnosprawności. To, co dziś podpisujemy, nie jest tylko symbolicznym gestem. Liczymy na konkretne efekty: oszczędność czasu zarówno po stronie obywateli, jak i urzędników, większą transparentność naszych działań oraz wzrost zaufania społecznego do naszej instytucji
– powiedział Damian Jakubik, Dyrektor Generalny GIOŚ.
Podpisanie deklaracji oznacza, że jako instytucja będziemy:
- dążyć do tego, aby pracownicy urzędu doskonalili swoje kompetencje językowe niezbędne do przestrzegania zasad prostego języka w mowie i piśmie;
- tworzyć standardy językowe i zachęcać pracowników do ich stosowania;
- uwrażliwiać pracowników na potrzeby innych- bez względu na wiek, poziom niepełnosprawności czy poziom wykształcenia;
- wprowadzać w życie rozwiązania zgodne z ideą prostego języka oraz sami własnym przykładem, zarażać nią innych.
Forum Prostego Języka to coroczna konferencja organizowana przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, która skupia praktyków i ekspertów językowych, miłośników przystępnej komunikacji z firm i urzędów. Od 6 lat gromadzi społeczność sygnatariuszy „Deklaracji prostego języka” Na dzisiejszej uroczystości deklarację podpisało również Ministerstwo Sprawiedliwości, Urząd m.st. Warszawy oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lesznie.