W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska sygnatariuszem deklaracji prostego języka

10.10.2024

10 października, podczas VI Forum Prostego Języka, Damian Jakubik, Dyrektor Generalny Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, podpisał deklarację o stosowaniu prostego języka w administracji. W wydarzeniu uczestniczyła również Szefowa Służby Cywilnej Anita Noskowska-Piątkowska.

Scena, uścisk dłoni, gratulacje

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska dołączył do grona 68 sygnatariuszy – instytucji rządowych i samorządowych, które już podpisały deklarację prostego języka.

Podpisanie deklaracji oznacza, że Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wraz z innymi urzędami, które podpisały porozumienie, zobowiązują się do propagowania idei prostego języka w swoich instytucjach, a także wśród podmiotów, z którymi współpracują.

Dlaczego prosty język jest tak ważny? Wzrost świadomości obywatelskiej, większa dostępność usług oraz poprawa wizerunku instytucji publicznych to tylko niektóre z zalet prostego przekazu. Ułatwia on również komunikację z osobami, które mogą czuć się wykluczone – czy to ze względu na brak wykształcenia, czy z powodu niepełnosprawności. To, co dziś podpisujemy, nie jest tylko symbolicznym gestem. Liczymy na konkretne efekty: oszczędność czasu zarówno po stronie obywateli, jak i urzędników, większą transparentność naszych działań oraz wzrost zaufania społecznego do naszej instytucji

– powiedział Damian Jakubik, Dyrektor Generalny GIOŚ.

Podpisanie deklaracji oznacza, że jako instytucja będziemy:

  • dążyć do tego, aby pracownicy urzędu doskonalili swoje kompetencje językowe niezbędne do przestrzegania zasad prostego języka w mowie i piśmie;
  • tworzyć standardy językowe i zachęcać pracowników do ich stosowania;
  • uwrażliwiać pracowników na potrzeby innych- bez względu na wiek, poziom niepełnosprawności czy poziom wykształcenia;
  • wprowadzać w życie rozwiązania zgodne z ideą prostego języka oraz sami własnym przykładem, zarażać nią innych.

Forum Prostego Języka to coroczna konferencja organizowana przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, która skupia praktyków i ekspertów językowych, miłośników przystępnej komunikacji z firm i urzędów. Od 6 lat gromadzi społeczność sygnatariuszy „Deklaracji prostego języka” Na dzisiejszej uroczystości deklarację podpisało również Ministerstwo Sprawiedliwości, Urząd m.st. Warszawy oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lesznie.

{"register":{"columns":[]}}