Inspektorzy ujawnili nielegalne wylewanie odpadów
22.03.2023
Inspektorzy z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska na podstawie własnych informacji wykryli nielegalne wylewanie odpadów w województwie mazowieckim. Na miejsce wezwano mazowiecki WIOŚ. Pobrano próbki gleby do specjalistycznych badań w Centralnym Laboratorium Badawczym. Całe zdarzenie zostało nagrane. O sprawie powiadomiono Policję. Za tego typu przestępstwo grozi kara nawet do 10 lat więzienia.
Inspektorzy z Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ postanowili skontrolować jedno z wytypowanych miejsc w powiecie garwolińskim woj. mazowieckie. Na podstawie własnych informacji wytypowali, że właśnie tam może dochodzić do nielegalnych wylewów niebezpiecznych odpadów.
Gdy dojeżdżali na wytypowane miejsce, ich uwagę zwrócił wyjeżdżający ciągnik wraz z beczką asenizacyjną. Inspektorzy zainteresowali się całą sytuacją i postanowili poobserwować kierowcę.
Nielegalne wylewanie odpadów
Kierowca ciągnika wjechał na pole i zaczął wylewać prawdopodobnie ścieki. Inspektorzy natychmiast zareagowali i rozpoczęli kontrolę. Jak się okazało 30-letni mężczyzna nie miał przy sobie żadnych dokumentów, które zezwalałyby mu na wylewanie substancji płynnych czy odpadów w tym miejscu. Eksperci z DZPŚ nagrali całe wydarzenie kamerą.
Na podstawie pierwszych oględzin zaszło duże prawdopodobieństwo, że wylewana substancja to prawdopodobnie niebezpieczna ciecz. Dlatego na miejsce wezwano patrol Policji oraz inspektorów z mazowieckiego WIOŚ z delegatury w Mińsku Mazowieckim.
Po przyjeździe policji inspektorzy opowiedzieli całą sytuację oraz przekazali sporządzoną procesową własną dokumentację, w tym nagranie kamerą wideo.
Próbki trafiły do badań
Na miejscu mazowiecki WIOŚ pobrał do badań próbki substancji znajdującej się w beczce asenizacyjnej oraz próbki wierzchniej warstwy gleby. Zabezpieczony materiał został przewieziony do Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ w Warszawie w celu wykonania niezbędnych badań i ostatecznego potwierdzenia jaka substancja została wylana.
Przypominamy, że po ubiegłorocznej nowelizacji przepisów kodeksu karnego za nielegalne wylewanie niebezpiecznych substancji grozi kara pozbawienia wolności do 10 lat.
Czym jest DZPŚ?
DZPŚ to specjalnie utworzony w 2020 roku Departament Zwalczania Przestępczości Środowiskowej. Jego pierwszym dyrektorem, i głównym pomysłodawcą był obecny Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski. Działalność departamentu skupia się na identyfikacji, ściganiu i przeciwdziałaniu przestępczości środowiskowej. Inspektorzy z tego zespołu ściśle współpracują z innymi służbami i instytucjami. Skuteczność działań prowadzonych przez DZPŚ wynika z wykorzystywania specjalistycznej wiedzy i doświadczenia jego pracowników, którymi są m.in. emerytowani policjanci i funkcjonariusz służb specjalnych. W ramach departamentu inspektorzy posiadają coraz nowocześniejszy sprzęt oraz technologie. Przypomnijmy, że w Polsce powstały już dwa Zespoły Terenowe DZPŚ w Mielcu i Krakowie oraz dziewięć Wydziałów Zwalczania Przestępczości Środowiskowej WIOŚ. Wkrótce mają powstać kolejne.