Jak chronić Morze Bałtyckie? GIOŚ wziął udział w naradzie Senackich Komisji Klimatu i Środowiska oraz Spraw Zagranicznych
03.09.2024
2 września 2024 r. w Gdyni Główny Inspektor Ochrony Środowiska Joanna Piekutowska wzięła udział w wyjazdowym posiedzeniu Komisji Klimatu i Środowiska oraz Komisji Spraw Zagranicznych. Obrady dotyczyły zagadnień bezpieczeństwa i ochrony wód Morza Bałtyckiego w kontekście m.in. zanieczyszczeń czy zagospodarowania polskich obszarów morskich.
Główny Inspektor Ochrony Środowiska Joanna Piekutowska wraz z II Zastępcą Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Alicją Żelichowską uczestniczyły w eksperckim posiedzeniu w ramach senackich Komisji Klimatu i Środowiska oraz Komisji Spraw Zagranicznych. Wydarzenie w Gdyni zostało poprzedzone uroczystym otwarciem wystawy pt. „35 lat odrodzonego Senatu”.
W ramach posiedzenia omawiano najważniejsze kwestie dotyczące ochrony wód Morza Bałtyckiego. Poruszono między innymi temat zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego, przyczyny, skalę zagrożeń
i perspektywy dotyczące poprawy sytuacji. Omówiono również temat planu zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich i badań środowiskowych prowadzonych przez Uniwersytet Morski w Gdyni.
Monitoring wód morskich jest prowadzony zgodnie z art. 351 ustawy Prawo wodne, zgodnie z wymaganiami ramowej dyrektywy w sprawie strategii morskiej (RDSM – Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/56/WE z dnia 17 czerwca 2008 r. ustanawiającej ramy działań Wspólnoty w dziedzinie polityki środowiska morskiego i zmieniającą ją dyrektywą 2017/845). Celem monitoringu wód jest m.in. pozyskanie informacji o stanie środowiska wód morskich, na potrzeby planowania w gospodarowaniu wodami oraz oceny osiągania celów środowiskowych wód morskich, a także bieżącej oceny stanu środowiska tych wód.
Zgodnie z art. 151 i 154 ustawy Prawo wodne w 2024 r. Główny Inspektor Ochrony Środowiska opracował „Drugą aktualizację stanu środowiska wód morskich wraz z zestawem właściwości typowych dla dobrego stanu”. W okresie od 20 stycznia do 9 lutego 2024 r. GIOŚ przeprowadził konsultacje społeczne, a następnie uzgodnił sposób uwzględnienia uwag z ministrami właściwymi do spraw gospodarki wodnej, gospodarki morskiej i rybołówstwa. W kwietniu 2024 r. Główny Inspektor Ochrony Środowiska przekazał uzgodniony dokument do ministra właściwego do spraw gospodarki wodnej do dalszego procedowania i, jako końcowy efekt, zaraportowania do Komisji Europejskiej. Ocena dostępna jest na stronie GIOŚ: https://rdsm.gios.gov.pl/pl/oceny-6-letnie/druga-aktualizacja-wstepnej-oceny-2016-2021
Działania GIOŚ są ważne w kwestii zagadnień poruszanych podczas posiedzenia Komisji Klimatu i Środowiska oraz Komisji Spraw Zagranicznych, z uwagi na fakt realizowanego Monitoringu wód morskich.
Zgodnie z aktualizacją programu monitoringu wód morskich, przyjętą uchwałą Rady Ministrów z dnia 22 marca 2021 r. (M.P. z dnia 29 kwietnia 2021 r. poz.414), monitoring wód morskich realizowany w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska od 2020 roku obejmuje ponad 100 wskaźników/parametrów jakości środowiska morskiego i dostępny jest na stronie https://rdsm.gios.gov.pl/pl/monitoring.
Pozyskane w ramach monitoringu informacje przekazywane są do Ministerstwa Infrastruktury, Komisji Europejskiej, Komisji Helsińskiej (HELCOM) oraz są podstawą do opracowania ocen stanu wód morskich.
Aktualne oceny roczne i sześcioletnie dostępne są pod adresami:
https://rdsm.gios.gov.pl/pl/oceny-roczne
https://rdsm.gios.gov.pl/pl/oceny-6-letnie/druga-aktualizacja-wstepnej-oceny-2016-2021.