Główny Inspektor Ochrony Środowiska z wizytą w województwie małopolskim
12.07.2024
11 lipca 2024 roku Joanna Piekutowska, Główny Inspektor Ochrony Środowiska, odwiedziła krakowskie laboratoria Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie. Celem wizyty było omówienie najważniejszych wyzwań z zakresu ochrony środowiska w Małopolsce.
Wyjazd do małopolski to kolejny etap odwiedzin Joanny Piekutowskiej wojewódzkich inspekcji ochrony środowiska oraz zamiejscowych oddziałów Centralnego Laboratoriów Badawczego oraz Regionalnych Wydziałów Monitoringu Środowiska GIOŚ w Polsce. Wcześniej Główny Inspektor Ochrony Środowiska odwiedziła już województwo lubelskie oraz śląskie.
KLRP i CLB na początek
Spotkania w Małopolsce rozpoczęły się od wizyty w Krajowym Laboratorium Referencyjnym Powietrza (KLRP) i oddziale Centralnego Laboratorium Badawczego (CLB) GIOŚ. Przypomnijmy, że KLRP GIOŚ w 2023 roku zostało ocenione jako najlepsze w Europie. Kierownik tej jednostki Tomasz Frączkowski oprowadził po pomieszczeniach i pokazał najnowsze urządzenia. Joanna Piekutowska spotkała się też z pracownikami.
Rozmawiała z nimi o aktualnie realizowanych działaniach oraz nowoczesnym, specjalistycznym sprzęcie, będącym w posiadaniu laboratorium. Tematem rozmów były również sprawy odorowe w samym Krakowie.
Dyskusje o strategiach i wyzwaniach
Kolejnym punktem pobytu GIOŚ w Krakowie była wizyta w Regionalnym Wydziale Monitoringu Środowiska. Spotkanie to było znakomitą okazją do dyskusji na temat bieżących wyzwań i strategii działań podejmowanych na rzecz poprawy jakości środowiska w Małopolsce.
Spotkanie z małopolskim WIOŚ
Następnie Joanna Piekutowska udała się do Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W trakcie odwiedzin kierownictwo Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska przedstawiło aktualną sytuację kadrową i warunki pracy. Poruszono również kwestię zwalczania przestępczości środowiskowej w Małopolsce w kontekście współpracy z prokuraturą, policją czy Departamentem Zwalczania Przestępczości Środowiskowej w Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska. Wskazywano na wymianę doświadczeń i skuteczność wspólnych działań.
- Aby móc skutecznie chronić środowisko, potrzebne jest przede wszystkim zaangażowanie i współpraca wielu instytucji. Cieszę się, że Inspekcja Ochrony Środowiska podejmuje aktywne działania w tym zakresie, co pozwala na sprawną wymianę informacji i w razie konieczności szybką reakcję na nieprawidłowości – podkreślała Joanna Piekutowska, Główny Inspektor Ochrony Środowiska.
W trakcie odwiedzin kierownictwo Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska przedstawiło aktualną sytuację kadrową i warunki pracy. Poruszono również kwestię zwalczania przestępczości środowiskowej w Małopolsce w kontekście współpracy z prokuraturą, policją czy Departamentem Zwalczania Przestępczości Środowiskowej w Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska. Wskazywano na wymianę doświadczeń i skuteczność wspólnych działań.
Oczyszczalnia Płaszów
Ważną sprawą na jaką zwróciła uwagę Joanna Piekutowska były interwencje mieszkańców Krakowa związane z uciążliwością odorową. Problem dotyczy m.in. oczyszczalni Płaszów. Omówiono szczegółowo obecną sytuację oraz podjęte działania przez WIOŚ w Krakowie, aby zaradzić niedogodnościom mieszkańców okolicznych budynków skarżących się na „nieprzyjemne zapachy”.