Koordynujemy działania Inspekcji Ochrony Środowiska. Spotkanie z naczelnikami WIOŚ
15.11.2024
Po spotkaniach z Wojewódzkimi Inspektorami Ochrony Środowiska i kierownikami delegatur WIOŚ, GIOŚ zorganizował robocze spotkanie z naczelnikami wydziałów i działów inspekcji, zwalczania przestępczości środowiskowej i prawnych Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska. To kolejna odsłona warsztatów, które mają na celu bieżącą koordynację pracy Inspekcji Ochrony Środowiska. Współpracujemy, by lepiej chronić środowisko.
Podczas dwudniowego spotkania, które odbyło się w dniach 13-14 listopada 2024 r. w Warszawie, uczestnicy zapoznali się z zagadnieniami przedstawionymi przez przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska, GIOŚ, Prokuratury Krajowej i Komendy Głównej Policji.
Spotkanie otworzyła Joanna Piekutowska, Główny Inspektor Ochrony Środowiska. – Cieszę się bardzo, że po spotkaniach z szefami WIOŚ możemy spotkać się z Państwem. Jako naczelnicy wydziałów i działów jesteście na co dzień odpowiedzialni za wdrażanie konkretnych działań w terenie i za ich skuteczność. Jestem przekonana, że tematy, jakie poruszymy w panelach poszczególnych prezentacji, będą pomocne w dalszej wspólnej pracy. Zachęcam do zadawania pytań i dyskusji, co pozwoli nam na wyjaśnienie wątpliwości i zapewni spójność naszych działań – podkreśliła Joanna Piekutowska.
Konkretne działania dla środowiska
Po krótkim powitaniu głos zabrali przedstawiciele Prokuratury Krajowej – Pani Elżbieta Janicka i Pani Patrycja Czerwik, które omówiły problematykę dotyczącą prowadzonych postępowań przygotowawczych w zakresie przestępstw przeciwko środowisku. Ustalono też kanały komunikacji w codziennej pracy i podkreślono wartość materiałów dowodowych przygotowywanych przez inspektorów Inspekcji Ochrony Środowiska. Uczestnicy spotkania zwrócili uwagę na wartość dowodową, jaką stanowią wyniki badań i pomiarów. Podkreślono, że są one niezbitym dowodem na popełnienie przestępstwa.
Z kolei Pan Marcin Wiśniewski, Zastępca Dyrektora Departamentu Instrumentów Środowiskowych Ministerstwa Klimatu i Środowiska, zaprezentował stanowisko w zakresie kwalifikacji instalacji do magazynowania odpadów niebezpiecznych do obowiązku uzyskania pozwolenia zintegrowanego.
Następnie pracownicy Departamentu Monitoringu Środowiska GIOŚ zaprezentowali informacje o stanie środowiska w Polsce w oparciu o Raport „Stan środowiska w Polsce 2022 r.”, oraz informacje o współpracy międzynarodowej z Europejską Agencją Środowiska i siecią EIONET.
Pierwszy dzień zakończył się omówieniem przez przedstawicieli Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ zagadnień z zakresu zwalczania przestępczości przeciwko środowisku. Następnie reprezentanci Departamentu Transgranicznego Przemieszczania Odpadów poruszyli tematy związane z karami pieniężnymi nakładanymi na podstawie ustawy o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów oraz zmianami przepisów i orzecznictwem w zakresie transgranicznego przemieszczania odpadów.
Pierwszy dzień podsumowała w krótkim wystąpieniu Anna Dębowiec, I Zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska. - Podziękowania przedstawicieli Prokuratury skierowane dla Śląskiego WIOŚ i GIOŚ za zaangażowanie w prowadzone wspólnie sprawy mobilizują do dalszej wytężonej pracy – podkreśliła Anna Dębowiec.
Kontrole, antykorupcja, odpady i działalność laboratoryjna
Drugi dzień spotkania rozpoczął się od wprowadzenia zebranych uczestników w zagadnienia z zakresu kontroli. Przedstawiciele Departamentu Inspekcji GIOŚ omówili tematy związane z przeciwdziałaniem poważnym awariom (zasady zgłaszania poważnych awarii, zagrożenia poważnymi awariami w planowaniu przestrzennym) czy kontrolami obrotu drewnem. Przekazali też informacje na temat projektów IMPEL, zmian w Informatycznym Systemie Kontroli, V edycji kursu przygotowującego do wykonywania pracy na stanowisku inspektora IOŚ. Omówione zostały także zagadnienia związane z ochroną powietrza i ochroną wód przed zanieczyszczeniami. Kolejnym ważnym elementem warsztatów było przedstawienie przez przedstawiciela Komendy Głównej Policji problematyki przeciwdziałania i zwalczania korupcji.
W drugiej części dnia przedstawiciele Departamentu Kontroli Odpadów GIOŚ omówili tematykę związaną z postępowaniami administracyjnymi i decyzjami w zakresie gospodarki odpadami. Z kolei przedstawiciele z Departamentu Prawnego GIOŚ omówili zagadnienia z zakresu orzecznictwa sądowo-administracyjnego, przeglądu wyroków i rozpatrywania skarg i wniosków z wybranych zagadnień.
Zadania z zakresu badań i pomiarów różnych komponentów środowiska omówili przedstawiciele z Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ.
Na koniec dwudniowych obrad Joanna Piekutowska, Główny Inspektor Ochrony Środowiska, podziękowała wszystkim za spotkanie i wyraziła zadowolenie z rozmów. Podkreśliła, że była to kolejna okazja do omówienia i przedstawienia najważniejszych zadań realizowanych przez IOŚ z zakresu ochrony środowiska, w tym zadań realizowanych przez CLB GIOŚ na potrzeby działalności kontrolnej.