Krajowy raport dotyczący implementacji Protokołu w sprawie rejestrów uwalniania i transferu zanieczyszczeń za lata 2021-2024
20.01.2025
Główny Inspektor Ochrony Środowiska opracował oraz 15 stycznia 2025 r. przekazał Organizacji Narodów Zjednoczonych, Krajowy raport dotyczący implementacji Protokołu w sprawie rejestrów uwalniania i transferu zanieczyszczeń za lata 2021-2024. Przekazanie raportu nastąpiło w związku z realizacją obowiązku wynikającego z art. 17 ust. 2 Protokołu w sprawie rejestrów uwalniania i transferu zanieczyszczeń do Konwencji o dostępie do informacji, udziale społeczeństwa w podejmowaniu decyzji oraz dostępie do sprawiedliwości w sprawach dotyczących Środowiska (Konwencja z Aarhus), którego Polska jest stroną.
Celem Protokołu jest zwiększenie dostępu społeczeństwa do informacji poprzez stworzenie spójnych, ogólnokrajowych rejestrów dotyczących uwolnień i transferów zanieczyszczeń. Na poziomie Unii Europejskiej, postanowienia Protokołu zostały wdrożone rozporządzeniem (WE) Nr 166/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 stycznia 2006 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń i zmieniające dyrektywę Rady 91/689/EWG i 96/61/WE.
Polska zgodnie z tym rozporządzeniem utworzyła Krajowy Rejestr Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń, który prowadzony jest przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.
Dane gromadzone w rejestrze udostępniane są w portalu PRTR, dostępnym TUTAJ. Każdy obywatel może sprawdzić m.in. jakie zanieczyszczenia (do powietrza, wody) i w jakich ilościach emitują w roku zakłady, objęte rejestrem.