W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Magda Gosk na genewskim spotkaniu w ramach Konwencji Bazylejskiej

29.11.2023

W Genewie trwa spotkanie Grupy Roboczej Ekspertów ds. Przeglądu Aneksów do Konwencji Bazylejskiej, któremu współprzewodniczy Magda Gosk, I Zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.

Konferencja, prelegenci.

W skład grupy wchodzą przedstawiciele państw członkowskich Konwencji z 5 regionów ONZ oraz obserwatorzy.

To szóste spotkanie grupy, której zadaniem jest przeprowadzenie analizy Aneksów I, III, IV, VIII i IX do Konwencji Bazylejskiej oraz zaproponowanie koniecznych korekt i aktualizacji. Celem spotkania jest także rozważenie dalszych działań zgodnie z decyzją 16. Konferencji Stron Konwencji Bazylejskiej BC-16/15.

Wyniki prac grupy będą przedmiotem negocjacji podczas 17. Konferencji Stron Konwencji Bazylejskiej, która odbędzie się w dniach 28 kwietnia – 9 maja 2025 r., w trakcie polskiej prezydencji w Radzie UE.

Konwencja Bazylejska

Konwencja Bazylejska o kontroli transgranicznego przemieszczania i usuwania odpadów niebezpiecznych z dnia 22 marca 1989 r. weszła w życie 5 maja 1992 r. Konwencja została podpisana przez Polskę dnia 22 marca 1990 r. i ratyfikowana w dniu 20 marca 1992 r. Aktualnie Stronami Konwencji Bazylejskiej jest 190 państw, w tym wszystkie państwa członkowskie UE.

Nadrzędnym celem Konwencji Bazylejskiej jest ochrona zdrowia ludzkiego i środowiska przed niekorzystnym oddziaływaniem odpadów niebezpiecznych. Konwencja swoim działaniem obejmuje szeroki zakres odpadów, określanych jako „odpady niebezpieczne” ze względu na ich skład lub charakterystykę, a także trzy szczególnie rodzaje odpadów określanych jako „inne odpady” –  tj. odpady komunalne, pozostałości ze spalania odpadów komunalnych oraz określone odpady tworzyw sztucznych.

Działania podejmowane na forum konwencji są ukierunkowane przede wszystkim na ograniczenie wytwarzania odpadów niebezpiecznych i promowanie bezpiecznego dla środowiska gospodarowania odpadami, ale też na ograniczenie transgranicznego przemieszczania odpadów niebezpiecznych, z wyjątkiem sytuacji, gdy ich przemieszczanie jest uzasadnione ekologicznie, prowadzenie systemu kontroli eksportu, importu i tranzytu odpadów niebezpiecznych i innych odpadów.

Przewodnicząca Konwencji Bazylejskiej w kadencji 2023-2025 jest Magda Gosk, I Zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środwiska.

{"register":{"columns":[]}}