W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowa współpraca dla środowiska. GIOŚ wzmacnia monitoring składu opadów atmosferycznych

05.03.2024

05 marca 2024 r. w Warszawie odbyła się konferencja kończąca projekt pn. "Wzmocnienie oceny depozycji atmosferycznej w Polsce w oparciu o doświadczenia norweskie". GIOŚ realizował projekt wspólnie z norweskim Instytutem Badań Klimatu i Środowiska NILU w okresie od października 2020 r. do marca 2024 r., a jego wyniki przedstawił na konferencji naukowej połączonej z konferencją prasową.

Sala konferencyjna, prelekcja

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, we współpracy z partnerem norweskim – Instytutem Badań Klimatu i Środowiska NILU, kończy realizację projektu pt. "Wzmocnienie oceny depozycji atmosferycznej w Polsce w oparciu o doświadczenia norweskie" w ramach programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” w obszarze „Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków”. Projekt został sfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 (MF EOG 2014-2021), a jego całkowita wartość wyniosła 2 217 574,05 euro (85% środków, tj. 1 884 937,94 euro finansowane z MF EOG, a 15%, czyli 332 636,11 euro współfinansowane ze środków budżetu państwa). Celem projektu było jednocześnie zaprojektowanie i wdrożenie systemu monitorowania w taki sposób, by możliwe było wykonywanie badań w sposób ujednolicony w skali kraju, w oparciu o nowoczesne urządzenia pomiarowe.

Nowa Sieć Pomiarów Depozycji Atmosferycznej, jako kluczowy efekt projektu

Dzięki realizacji projektu pt. "Wzmocnienie oceny depozycji atmosferycznej w Polsce w oparciu o doświadczenia norweskie", Główny Inspektorat Ochrony Środowiska utworzył nowy system badań i ocen składu opadów atmosferycznych, co zaowocowało m.in. zakupem 19 kolektorów opadu mokrego, które zostały zainstalowane na stacjach pomiarowych GIOŚ, w ogródkach meteorologicznych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego oraz stacjach badawczych Zintegrowanego Monitoringu Środowiska Przyrodniczego.

System ten umożliwia m.in:

•   monitorowanie zmian ładunków substancji deponowanych do podłoża na obszarze Polski;

•   wytwarzanie informacji o depozycji substancji do podłoża istotnych dla gospodarki wodnej, rolnej i leśnej;

• wytwarzanie informacji o depozycji substancji na potrzeby Konwencji w sprawie transgranicznego zanieczyszczania powietrza na dalekie odległości (programu EMEP) i Konwencji o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego (HELCOM) oraz na potrzeby wypełnienia wymagań prawa Unii Europejskiej.

Dzięki transferowi dobrych praktyk i metodyk oceny depozycji stosowanych w Norwegii, GIOŚ może precyzyjnie badać skład opadów atmosferycznych oraz pozyskiwać kompleksowe informacje o ładunkach zanieczyszczeń deponowanych wraz z opadem do wód i do ziemi.

Informacje pozyskane za pomocą nowego systemu pomiarów depozycji atmosferycznej w Polsce pozwalają na podejmowanie właściwych i efektywnych działań na rzecz ochrony środowiska oraz są odpowiedzią na aktualne potrzeby krajowe i międzynarodowe w zakresie dostępu do informacji o składzie opadów atmosferycznych.

START strony dedykowanej monitoringowi powietrza

W ramach tego projektu GIOŚ uruchomił także nowy moduł na portalu Jakość Powietrza. Jest on poświęcony tematyce chemizmu opadów atmosferycznych. Strona w nowoczesny, ciekawy i przyjazny sposób udostępnia dane o depozycji atmosferycznej, zarówno w ramach nowego systemu pomiarów, jak i systemu, który funkcjonował do 2023 r.

Nowy moduł portalu Jakość Powietrza GIOŚ dostępny jest bezpośrednio pod adresem: https://powietrze.gios.gov.pl/depoz/ lub z poziomu portalu Jakość Powietrza, po rozwinięciu Menu > Chemizm opadów atmosferycznych.

Czytaj więcej o nowej stronie

Konferencja finalizująca projekt wzmocnienia oceny depozycji atmosferycznej w Polsce w oparciu o doświadczenia norweskie

We wtorek 05.03.2024 r. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska podsumował działania prowadzone w ramach projektu pt. "Wzmocnienie oceny depozycji atmosferycznej w Polsce w oparciu o doświadczenia norweskie" podczas uroczystej konferencji naukowej organizowanej przez Departament Monitoringu Środowiska GIOŚ w warszawskim hotelu Sound Garden Hotel. W imieniu Damiana Jakubika p.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska zgromadzonych gości powitała Katarzyna Wiech – Dyrektor Departamentu Monitoringu Środowiska GIOŚ.

W konferencji udział wzięło wielu znamienitych gości, wśród których pojawili się m.in. przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska,  Ambasady Królestwa Norwegii, Instytutu Badań Klimatu i Środowiska NILU czy  Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wód Polskich.

Na konferencji naukowej zostały zaprezentowane efekty polsko-norweskiej współpracy realizowanej od IV kwartału 2020 r. do końca I kw. 2024 r., która zaowocowała wdrożeniem następujących komponentów projektu:

  • koncepcji modernizacji i optymalizacji pomiarów depozycji w Polsce;
  • koncepcji uruchomienia systemu zapewnienia jakości/ kontroli jakości (QA/QC) do pomiarów depozycji;
  • wytycznych do wykonywania oceny depozycji w atmosferze;
  • wizualizacji i udostępniania danych o depozycji atmosferycznej za pośrednictwem portalu „Jakość Powietrza”;
  •  zakupienia urządzeń do pomiarów depozycji.

Konferencja Prasowa

Przed rozpoczęciem konferencji naukowej w godz. 10.30-11.00 odbyła  się również konferencja prasowa z udziałem Barbary Toczko – Kierownika Projektu i Zastępcy Dyrektora Departamentu Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska , Piotra Bogusza – Zastępcy Dyrektora Departamentu Funduszy Europejskich Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Aasmunda Fahre J. Vika – Dyrektora Generalnego Instytutu Badań Klimatu i Środowiska NILU oraz Cristiny de Brito Beirao Guerreiro – Dyrektora ds. naukowych Instytutu Badań Klimatu i Środowiska NILU.

Materiały

Podsumowanie realizacji projektu „Wzmocnienie oceny depozycji atmosferycznej w Polsce w oparciu o doświadczenia norweskie”
Podsumowanie​_realizacji​_projektu.pdf 1.32MB
Informacje o projekcie „Wzmocnienie oceny depozycji atmosferycznej w Polsce w oparciu o doświadczenia norweskie”
Informacja​_o​_projekcie​_Wzmocnienie​_oceny​_depozycji​_atmosferycznej​_w​_Polsce​_w​_oparciu​_o​_doświadczenia​_norweskie.pdf 0.96MB

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}