Międzynarodowa współpraca na rzecz gospodarki wodnej - 10. spotkanie stron Konwencji Wodnej w Lublanie
29.10.2024
W dniach 22–24 października 2024 roku w Lublanie (Słowenia) odbyło się 10. spotkanie stron Konwencji o ochronie i użytkowaniu cieków transgranicznych i jezior międzynarodowych, zwanej Konwencją Wodną. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele licznych państw, którzy wspólnie analizowali wyzwania i możliwości współpracy międzynarodowej w zakresie gospodarki wodnej. Spotkanie umożliwiło wymianę doświadczeń oraz dobrych praktyk.
Polskę reprezentował wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski. W spotkaniu uczestniczył również przedstawiciel Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Przemysław Susek, Naczelnik Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Zielonej Górze.
Uczestnictwo GIOŚ w tym wydarzeniu stanowiło okazję do wymiany wiedzy na temat rozwiązań w dziedzinie gospodarki wodnej.
Dobre praktyki i wnioski wyciągnięte z udostępniania danych w dorzeczach transgranicznych
Podczas 10. spotkania stron Konwencji o ochronie i użytkowaniu cieków transgranicznych i jezior międzynarodowych zaprezentowano publikację pt. „Good Practices and Lessons Learned in Data-sharing in Transboundary Basins”. Zawiera ona globalny zbiór studiów przypadków związanych z różnymi aspektami udostępniania danych i informacji, opierając się na rzeczywistych doświadczeniach na wszystkich poziomach.
Książka przedstawia szeroki wachlarz przykładów pokazujących, w jaki sposób można wdrażać programy monitorowania i udostępniania danych, a tym samym uzupełnia wcześniej opracowane materiały informacyjne dotyczące monitorowania i oceny. W publikacji znalazły się również przykłady dobrej współpracy transgranicznej pomiędzy Polską a krajami ościennymi.
Niniejsze opracowanie przeznaczone jest dla wszystkich podmiotów pracujących nad programami monitorowania i udostępnianiem danych i informacji w dorzeczach transgranicznych zarówno na poziomie krajowym, jak i transgranicznym. Obejmują one wspólne organy, takie jak komisje dorzeczy i inne instytucje ds. współpracy transgranicznej oraz ich przedstawicieli krajowych; twórców strategii monitorowania, zwłaszcza w dorzeczach transgranicznych; decydentów; specjalistów pracujących nad monitorowaniem i oceną w ministerstwach; oraz inne organy, naukowców i organizacje pozarządowe (NGO). Publikacja wspiera wdrażanie Konwencji Wodnej i ulepszoną współpracę w zakresie wód transgranicznych na całym świecie.
Publikacja dostępna jest pod adresem: https://unece.org/sites/default/files/2024-10/WAT73%20Good%20Practices%20and%20Lessons%20Learned%20in%20Data-sharing%20in%20Transboundary%20Basins%20%282%29.pdf