W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci

13.10.2022

Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci

Dziś, tj. 13 października obchodzimy „Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci”, który jest inicjatywą Międzynarodowego Stowarzyszenia Organizacji Odpowiedzialności Producentów Odpadów Elektronicznych. Tegoroczny Dzień Bez Elektrośmieci odbywać się będzie pod hasłem „Nieważne jak małe, do recyklingu się nadaje”. Według obowiązującego prawa Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest zobowiązany do kontrolowania przepisów ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

 

Inspekcja Ochrony Środowiska kontroluje przestrzeganie przepisów ustawy z dnia 11 września 2015 r. o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Główny Inspektor Ochrony Środowiska sporządza roczne raporty o funkcjonowaniu systemu gospodarki zużytym sprzętem w poprzednim roku kalendarzowym oraz rozpatruje odwołania od decyzji WIOŚ nakładających administracyjne kary pieniężne w przedmiotowym zakresie.

 

Z kolei do zadań Wojewódzkich Inspektorów Ochrony Środowiska, które są jednostkami administracji zespolonej należą:

 

  • kontrola przepisów ustawy o zużytym sprzęcie;
  • wymierzanie administracyjnych kar pieniężnych za nieprzestrzeganiem przepisów tej ustawy;
  • kontrola zakładu przetwarzania co najmniej raz w roku.

Wojewódzcy inspektorzy ochrony środowiska przeprowadzają kontrole zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i  elektronicznego oraz podmiotów zbierających zużyty sprzęt oraz wprowadzających sprzęt. Podczas kontroli sprawdzane jest przede wszystkim czy podmiot:

 

  • rzetelnie prowadzi ewidencję odpadów,
  • rzetelnie sporządza i składa sprawozdania,
  • magazynuje odpady zgodnie z posiadanym zezwoleniem,
  • narusza warunki posiadanych zezwoleń na gospodarkę odpadami.

 

W 2021 r. inspektorzy WIOŚ przeprowadzili łącznie 130 kontroli zakładów przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i  elektronicznego, w trakcie których 65 kontroli nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości. Dodatkowo w kontroli 89 pozostałych podmiotów wykryto 40 przypadków naruszeń przepisów ochrony środowiska, w tym 10 naruszeń,
w wyniku których mogło nastąpić bądź nastąpiło zagrożenie lub zanieczyszczenie środowiska
. Dotyczyły one w większości demontażu lub przetwarzania zużytego sprzętu poza zakładami przetwarzania, w tym magazynowania odpadów zużytego sprzętu niezgodnie z obowiązującymi przepisami oraz prowadzenia działalności bez uregulowanego stanu formalno-prawnego w  zakresie zbierania odpadów. Ponadto, podczas przeprowadzonych kontroli stwierdzono zbieranie niekompletnego zużytego sprzętu przez nieuprawnione podmioty i przypadki magazynowania odpadów niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Dodatkowo inspektorzy IOŚ w trakcie czynności kontrolnych na granicy ujawniają przypadki nielegalnego transgranicznego przemieszczania odpadów(NTPO)

 

W celu poprawy skuteczności zwalczania przestępczości środowiskowej GIOŚ uruchomił aplikacje „Zgłoś interwencję”, w której to można opisać wszystkie nieprawidłowości dotyczące  środowiska. Niepokojące sygnały są również przekazywane do pracowników WIOŚ. Zgłoszenia te są weryfikowane w terenie przez inspektorów IOŚ i w razie potrzeby dokumentowane przy użyciu dronów i innego specjalistycznego sprzętu. Wspólne działania z innymi organami, w tym Policją czy Krajową Administracja Skarbową mają ograniczyć nielegalne postępowanie z odpadami.

{"register":{"columns":[]}}