Międzynarodowy Dzień Ptaków
Dzisiaj obchodzimy „Międzynarodowy Dzień Ptaków”, który został zapoczątkowany wraz z ratyfikacją konwencji o ochronie ptaków pożytecznych dla rolnictwa. W Polsce ten wyjątkowy dzień świętowany jest już po raz dziewięćdziesiąty pierwszy! Przy tej okazji zachęcamy do zapoznania się z efektami monitoringu prowadzonego przez GIOŚ oraz do aktywnego działania na rzecz ochrony ptaków.
Obserwacja i Monitoring Ptaków
Monitoring siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt to jedno z zadań realizowanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska. Dzięki kompleksowej ocenie trendów populacyjnych ptaków możemy jednocześnie określić wskaźnik różnorodności biologicznej i krajobrazowej, która ma kluczowe znaczenie dla zachowania zrównoważonego ekosystemu. Dzięki Monitoringowi Ptaków Polski pozyskujemy i analizujemy szereg danych pozwalających ocenić: liczebność, rozrodczość oraz rozmieszczenie poszczególnych gatunków. Monitorujemy i chronimy ptaki, ponieważ nie wyobrażamy sobie życia na naszej planecie bez tych pięknych stworzeń!
Przyznajcie sami - ich cudowny śpiew potrafi umilić każdy poranek a przy akompaniamencie symfonii słowika czy skowronka wszelkie smutki nie mają większych szans!
W tak doborowym towarzystwie po prostu czujemy się szczęśliwi! A to oczywiście nie jedyne zalety obecności ptaków w naszym otoczeniu.
Pomaganie Ptakom to najlepsza decyzja!
Jak możemy pomóc ptakom i przysłużyć się poprawie ich życia, tak aby było długie i spokojne?
Po pierwsze możemy pomóc im stworzyć bezpieczne miejsca do rozmnażania i bytowania. Np. zawieszając budki lęgowe oraz sadząc w przydomowych ogrodach drzewa owocowe i krzewy, które zapewnią im pokarm oraz składniki do budowy gniazd.
Po drugie nie zapominajmy o dokarmianiu ptaków w sposób mądry i odpowiedzialny.
Pamiętajmy: nie możemy podawać im produktów solonych, zepsutych czy zawilgotniałych.
Od naszej postawy i wrażliwości zależy zdrowie i życie wspieranych przez nas gatunków.
Jesteśmy przekonani, że za pomoc i dobre serce ptaki odwdzięczą się nie tylko pięknym śpiewem, ale również przyczynią się znacząco do zwalczania szkodników w przydomowych ogrodach i na polach uprawnych.
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o konkretnych gatunkach ptaków oraz ich liczebności zachęcamy do odiwedzenia strony Monitoring Ptaków Polski, z której dowiecie się m.in. jakie są cele monitoringu oraz trendy zmian liczebności poszczególnych gatunków.
Polecamy również zajrzeć do naszych publikacji takich jak Biuletyn Monitoringu Przyrody, który znajdziecie w zakładce „Publikacje”.
Ptasie Fakty i Ciekawostki
Na koniec naszego dzisiejszego świętowania z okazji "Międzynarodowego Dnia Ptaków" przygotowaliśmy dla was kilka faktów z życia nocnych łowców czyli sów!
Czy mieliście świadomość, że w ramach monitoringu ptaków GIOŚ prowadzi obserwację wszystkich gatunków sów regularnie lęgowych w Polsce? 6 gatunków sów objętych jest Monitoringiem Lęgowych Sów Leśnych (MLSL).
Są to: puszczyk uralski (Strix uralensis), uszatka (Asio otus), włochatka (Aegolius funereus), sóweczka (Glaucidium passerinum), puchacz (Bubo bubo) oraz puszczyk (Strix aluco). W ramach Monitoringu Sów Krajobrazu Rolniczego (MSKR) badamy natomiast płomykówkę (Tyto alba) i pójdźkę (Athene noctua), a dodatkowo również uszatkę i puszczyka. Państwowym monitoringiem od 2020 r. objęliśmy też puszczyka mszarnego (Strix nebulosa) . Jest to druga największa, po puchaczu, polska sowa, której pierwsze lęgi odnotowano stosunkowo niedawno, bo w 2010 r.
Najliczniejszą polską sową jest puszczyk. Jego liczebność szacuje się na ok. 60 000 - 75 000 par lęgowych. Jest to jednak wyjątek w sowim świecie. Poza uszatką, której liczebność ocenia się na 8 do 25 tys. par, liczebność żadnego innego krajowego gatunku sowy nie przekracza 2 500 par, a puszczyka mszarnego jest nie więcej niż 7 par.
Ciekawostka: Oczy sów są nieruchome. Aby skutecznie polować, drapieżniki te mają szczególną umiejętność obracania głowy aż o 270 stopni. Sowy mają też doskonały słuch. Badania naukowe pokazały, że płomykówka jest w stanie polować w całkowitej ciemności, kierując się wyłącznie słuchem. W tym miejscu warto dodać, że jej otwory słuchowe (ptaki nie posiadają ucha zewnętrznego, a „uszy” uszatki to pęczki piór) nie są położone symetrycznie, lecz jeden wyżej, a drugi niżej. Dość zaskakujące ptasie fakty, prawda?
Natura potrafi zaskoczyć, dlatego nasi specjaliści z wielką pasją odkrywają zwyczaje monitorowanych gatunków!
Chcecie wiedzieć więcej o sowach lub innych monitorowanych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska gatunkach? Zapraszamy do skorzystania z mapy umieszczonej pod linkiem: