W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mobilne Laboratorium patroluje Mazowsze!

18.03.2023

W ramach Kampanii „Poznajmy Środowisko” Centralne Laboratorium Badawcze GIOŚ odwiedziło jedną ze szkół podstawowych w powiecie płockim. Dzieci miały okazję wykonywać eksperymenty chemiczne i obejrzeć mobilne laboratorium, wyposażone w aparaturę pomiarową i specjalistyczny sprzęt używany do realizacji zadań Inspekcji Ochrony Środowiska. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Pracownicy CLB GIOŚ odwiedzili jedną z mazowieckich szkół w ramach akcji Poznajmy środowisku

Pracownicy CLB GIOŚ postanowili na jeden dzień zamienić się w prelegentów podczas spotkania z dziećmi w Szkole Podstawowej w Łęgu Probostwie. Profesjonalna kadra przygotowała pakiet edukacyjny pełen mocnych wrażeń i naukowych ciekawostek. Podczas wydarzenia zaproszono uczniów do samodzielnego wykonania pomiarów i analizy ich wyników. Każdy z uczestników mógł wejść w rolę laboranta i poszukać odpowiedzi na nurtujące go „środowiskowe” pytania!

Eksperyment pod okiem specjalistów

Eksperci Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ zaprosili dzieci do udziału w kilku pokazach laboratoryjnych podzielonych na sekcje tematyczne. W programie znalazły się między innymi: obserwacja próbek biologicznych pod mikroskopem, pomiar objętości i pH cieczy, filtrowanie i sączenie próbek a także pomiar hałasu i zmiana barw roztworów. Ukoronowaniem pokazów edukacyjnych było spektakularne doświadczenie  zwane kontrolowaną reakcją wybuchową. Dynamiczny przebieg doświadczenia wywołał wiele pytań o to w jaki sposób dochodzi do reakcji i czy jest ona niebezpieczna.

Ważnym elementem wydarzenia była również prezentacja mobilnego laboratorium badawczego wraz z wyposażeniem używanym do pomiarów próbek np. wody, odpadów a nawet gazów odlotowych. Specjaliści CLB GIOŚ kompleksowo omówili zasady przeprowadzania pomiarów hałasu, pola magnetycznego, zanieczyszczeń powietrza czy sposobu przeprowadzania analiz fizykochemicznych i biologicznych.

Dzięki możliwości dotknięcia i obejrzenia specjalistycznego sprzętu dzieci czuły się aktywnymi działaczami na rzecz ochrony środowiska, a ich świadomość ekologiczna zwiększyła się.

Aktywna edukacja to podstawa kampanii „Poznajmy Środowisko”, która sprawia, że młode pokolenie jest żywo zainteresowane stanem środowiska oraz odpowiedzialnym korzystaniem z jego zasobów.

Najlepsza inwestycja w przyszłość

Wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba zwrócił uwagę na to, że kampania Poznajmy Środowisko prowadzona przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska stanowi doskonałą inwestycję w przyszłość.

„Przekazywanie wiedzy młodemu pokoleniu to inwestycja w przyszłość środowiska. Niezmiernie cieszę się, że zainteresowanie naszą akcją jest tak duże i dzięki temu realizujemy ważne zadanie jakim jest szerzenie wiedzy o ochronie środowiska. Mam nadzieję, że wielu spośród tych młodych uczestników wydarzenia zasili w przyszłości szeregi Inspekcji Ochrony Środowiska” – powiedział wiceminister.

Natomiast Główny Inspektor Ochrony Środowiska Krzysztof Gołębiewski podkreślił rolę kampanii.

„Poprzez kampanię Poznajmy Środowisko komunikujemy o tym, jak kluczową sprawą jest dbanie o nasze środowisko. Inspekcja Ochrony Środowiska wychodzi z inicjatywą interaktywnych spotkań dla dzieci o charakterze naukowo-badawczym. W ten sposób podkreślamy rolę badań laboratoryjnych  oraz promujemy postawy i zachowania proekologiczne” – powiedział Krzysztof Gołębiewski.

Z kolei Zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Magda Gosk zwróciła uwagę na to jak ważna jest edukacja dzieci w zakresie ochrony środowiska.

Wczesna edukacja dotycząca ochrony środowiska jest niezwykle istotna. Kampania Poznajmy Środowisko prowadzona przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wspiera rodziców i nauczycieli w procesie kształcenia ich pociech ” – mówiła Magda Gosk.

{"register":{"columns":[]}}