W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mokradła. Nie pozwólmy im zniknąć!

02.02.2023

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Mokradeł, czyli obszarów wodno-błotnych, w skład których wchodzą: błota, torfowiska, bagna, zbiorniki wodne sztuczne oraz naturalne, słonawy i wody morskie, których głębokość podczas odpływu jest nie większa niż sześć metrów. Mokradła pełnią rolę filtra dla gleby, powietrza i wody, dlatego powinniśmy walczyć o ich ochronę i przetrwanie. Działalność człowieka i nieodpowiedzialne decyzje w sferze gospodarowania zasobami środowiska naturalnego przyczyniają się z każdym rokiem do postępującego osuszania mokradeł.

Ratujmy Mokradła

Dlaczego mokradła są tak ważne?

Mokradła mają właściwości, podobne do gąbki, która wchłania i magazynuje wodę, kiedy jest jej dużo. Natomiast oddaje wodę gdy jej ilość zaczyna maleć. Ich obecność przyczynia się, więc do zachowania bioróżnorodności oraz do opóźniania zmian klimatycznych. W przypadku powodzi mokradła pomagają absorbować wodę np. jeden hektar trenów podmokłych w głębi lądu może wchłonąć do 14 milionów litrów wody pochodzącej z obszarów dotkniętych powodzią. Mokradła zapobiegają erozji i degradacji gleb a także redukują zanieczyszczenia trafiające do ziemi z odpadów atmosferycznych.

Jednym z przykładów mokradeł są torfowiska. W torfie stale zachodzi proces glebotwórczy tzn. torfotwórczy, mułotwórczy i glejowy, który jest swoistym magazynem materii organicznej. W dłuższej perspektywie w środowisku bagiennym dochodzi do wiązania węgla (akumulacji węgla) pod ziemią i powstawania węgla brunatnego i kamiennego na skutek procesów zachodzących wewnątrz ziemi. Torfowiska zajmują 3% naszej planety, ale zgromadzone jest w nich około 30% całego węgla na lądzie. Pamiętajmy, że torfowiska są domem dla wielu rzadkich gatunków zwierząt i roślin. Ze świata zwierząt można wymienić chociażby błotniaki dla których bagna są środowiskiem lęgowym a ze świata roślin np. rosiczkę, która odnalazła się na bagnach do tego stopnia, że wykształciła umiejętność chwatania owadów w locie!

Czy wiesz, że ponad 35% terenów podmokłych zostało utraconych od lat 70 ubiegłego wieku a ponad 80% zniknęło z powierzchni ziemi od XVIII wieku?

Już czas na przywrócenie Mokradeł

Mokradła możemy chronić poprzez ich odtwarzanie i rekultywację oraz przeciwdziałając sztucznemu regulowaniu rzek tzn. budowaniu tam oraz przekształcaniu terenu rzek i dolin. Możemy również zapobiegać zarastaniu mokradeł za pomocą wykaszania łąk i wypasywania zwierząt hodowlanych na wspomnianym terenie. Jeśli znikną mokradła zniknie również oczyszczona słodka woda gotowa do picia…Nie pozwólmy na degradację mokradeł i działajmy razem, bo „już czas na przywrócenie mokradeł”! Pod tym hasłem obchodzony jest tegoroczny Światowy Dzień Mokradeł 2023. Woda to życie dla Nas wszystkich. Pamiętajmy, więc aby szanować jej zasoby a tym samym działać na rzecz terenów podmokłych i walczyć z kryzysem wodnym, który dotyka całą naszą planetę.

Wideo

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}