W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Monitoring ptaków kluczem do ochrony przyrody w Polsce

10.12.2024

Monitoring Ptaków Polski to stworzony w 2006 roku przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska program zapewniający kompleksową wiedzę o stanie populacji ptaków na terenie całego kraju. Dzięki systematycznemu badaniu blisko 200 gatunków, możliwe jest lepsze zarządzanie środowiskiem oraz spełnienie wymogów unijnych dyrektyw, takich, jak Dyrektywa Ptasia. GIOŚ opracował Biuletyn Monitoringu Przyrody, który w całości poświęcony jest monitoringowi ptaków.

Monitoring_ptaków_kluczem_do_ochrony_przyrody_w_Polsce

Monitoring Ptaków prowadzony przez GIOŚ

Na prawie 4000 powierzchni badawczych monitorowane są zarówno gatunki lęgowe, jak i ptaki zimujące czy migrujące. Obecnie dzięki monitoringowi możliwe jest ustalenie corocznych wskaźników stanu krajowej populacji dla około 200 gatunków ptaków. Więcej informacji zawartych jest na stronie Monitoringu Ptaków Polskich.

Dane zgromadzone w ramach MPP są niezwykle istotne – stanowią podstawę do tworzenia wskaźników stanu populacji ptaków oraz analizy zmian środowiskowych. Wyniki te są kluczowym narzędziem dla naukowców i organizacji ekologicznych. Pozwalają na wczesne wykrywanie zagrożeń, ocenę skuteczności działań ochronnych i podejmowanie odpowiednich decyzji związanych z zarządzaniem obszarami chronionymi.

Przyszłe publikacje związane z Monitoringiem Ptaków Polski będą uwzględniać zmieniające się warunki klimatyczne, presję urbanizacyjną oraz wpływ działalności człowieka na ptasie populacje.

Najnowszy numer Biuletynu Monitoringu Przyrody już dostępny!

Najnowsze wydanie Biuletynu Monitoringu Przyrody podsumowuje działania z lat 2021–2024. Po raz pierwszy opisano w nim wyniki nowych programów, takich, jak Monitoring Łąkowych Siewek czy Monitoring Rybitw Bagiennych.

Publikacja wzbogacona jest o liczne mapy, wykresy i zdjęcia, które ułatwiają zrozumienie wyników. Biuletyn można pobrać TUTAJ.

Biuletyn został opracowany w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska i sfinansowany z środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za opracowanie odpowiada konsorcjum wykonawców umowy na monitoring ptaków w latach 2023- 2025 – Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków oraz Muzeum i Instytut Zoologii PAN.

{"register":{"columns":[]}}