W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Narada Polsko-Słowackiej Grupy Roboczej do spraw ochrony wód granicznych przed zanieczyszczeniami z udziałem przedstawicieli GIOŚ

24.04.2024

W dniach 15-19 kwietnia 2024 r., w Nowym Sączu, odbyła się 32. Narada Polsko-Słowackiej Grupy Roboczej do spraw ochrony wód granicznych przed zanieczyszczeniami (Grupa OPZ). Stronie polskiej przewodniczyła Ewa Gondek, kierownik Delegatury WIOŚ w Nowym Sączu. Słowackiej części grupy przewodniczyła Stefania Viszlaiova, kierownik Laboratorium Słowackiej Inspekcji Ochrony Środowiska – Zakład w Koszycach. W spotkaniu wzięli także udział przedstawiciele Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska Departamentu Monitoringu Środowiska i Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Konferencja, sala konferencyjna, ludzie

Podczas narady ujednolicono wyniki monitoringu wód powierzchniowych za 2023 r., badanych w czterech granicznych punktach pomiarowo-kontrolnych. Sporządzono też roczne sprawozdanie o jakości powierzchniowych wód granicznych oraz uzgodniono zakres i częstotliwość badań monitoringowych na 2025 rok.

Strony wymieniły się informacjami dotyczącymi zmian legislacyjnych oraz realizowanych inwestycji w strefie przygranicznej, które mogą mieć wpływ na stan i jakość wód granicznych. Zaproszony ekspert z Państwowego Instytutu Geologicznego poinformował o przebiegu monitoringu podziemnych wód granicznych w 2023 r. i 2024 r. oraz o planie badań na 2025 r.

Ponadto, w celu skutecznego wdrażania i egzekwowania prawa ochrony środowiska, słowacka część Grupy OPZ zaproponowała zacieśnienie współpracy organów kontrolnych w terenach przygranicznych –  Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie i Słowackiej Inspekcji Ochrony Środowiska w Żylinie i Koszycach. Mając na uwadze szczególną ochronę podziemnych wód granicznych, Grupa OPZ zaproponowała wykonanie wspólnego monitoringu ilościowego i jakościowego zwykłych wód podziemnych w strefie przygranicznej.

Polsko-Słowacka Grupa OPZ, która wchodzi w skład Polsko-Słowackiej Komisji ds. wód granicznych, działa w oparciu o Umowę zawartą między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Słowackiej o gospodarce wodnej na wodach granicznych, która została sporządzona w Warszawie dnia 14 maja 1997 r.

zdjęcia: GIOŚ, WIOŚ Kraków

{"register":{"columns":[]}}