Nie strzelaj w Sylwestra. Czas na konkrety
05.01.2024
Sylwester to nie tylko świętowanie, fajerwerki, ale również hałas, powietrze i negatywne skutki. Sporządzony raport w ramach monitoringu jasno określa szkodliwość sztucznych ogni dla jakości powietrza.
Fajerwerki i wystrzały pirotechniczne to hałas, który negatywnie oddziałuje na zwierzęta – te dzikie i te domowe. Ale to także pogorszenie jakości powietrza. Na podstawie danych monitoringu jakości powietrza Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, stwierdzono znaczący wpływ fajerwerków na zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym PM10 i PM2,5 w noc sylwestrową 2023/2024.
Jakość powietrza atmosferycznego zależy od wielu czynników, które charakteryzują się oddziaływaniem ciągłym (np. emisja komunikacyjna), sezonowym (np. emisja z ogrzewania), oraz epizodycznym. Do ostatniej grupy zaliczyć można fajerwerki, używane na dużą skalę w noc sylwestrową.
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska monitoruje jakość powietrza, prowadzi monitoring ptaków, gatunków i siedlisk przyrodniczych.
Dlatego, jak co roku, zachęcaliśmy do świadomego świętowania – bez fajerwerków.
Teraz prezentujemy wyniki pomiarów, które potwierdzają znaczący wpływ sylwestrowych wybuchów na zanieczyszczenie powietrza pyłem zawieszonym PM10 i PM2,5.
Zachęcamy do zapoznania się z wynikami analizy: https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/content/show/1004823