W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Obchody 35-lecia powstania światowego programu Czystszej Produkcji z udziałem GIOŚ

27.11.2024

Ogólnoświatowy program Czystej Produkcji UNEP ONZ ma już 35 lat. To właśnie 35 lat temu w Warszawie odbyło się seminarium Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) pod hasłem „Przemysł i środowisko”, podczas którego zainicjowano ogólnoświatowy program Czystszej Produkcji UNEP ONZ. Program zachęca przedsiębiorców oraz inne organizacje, aby podchodziły strategicznie do kwestii środowiskowych, wdrażały systemy zarządzania środowiskowego oraz nadawały priorytet działaniom z zakresu zapobiegania powstawaniu zanieczyszczeń i marnotrawstwu zasobów. 26 listopada 2024 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska zorganizowano konferencję z okazji 35-lecia powstania światowego programu Czystszej Produkcji. W wydarzeniu uczestniczyła Joanna Piekutowska, Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

Wręczenie certyfikatów, sala konferencyjna.

Podczas uroczystości wiceminister klimatu i środowiska Krzysztof Bolesta oraz prezes Stowarzyszenia Polski Ruch Czystszej Produkcji Michał Cichy wręczyli certyfikaty potwierdzające wpis do Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości przedstawicielom firm obecnym na spotkaniu. Jednej z firm – spółce Orzeł Biały S.A., która jest największym zakładem recyklingu zużytych baterii kwasowo-ołowiowych w Polsce oraz producentem ołowiu rafinowanego w Europie – certyfikat wręczyła Joanna Piekutowska, Główny Inspektor Ochrony Środowiska. Spółka po raz pierwszy otrzymała Świadectwo Czystszej Produkcji w 1996 roku.

Poważne zobowiązanie

System Dobrowolnych Zobowiązań Ekologicznych w Polskim Ruchu Czystszej Produkcji, którego najwyższym poziomem jest Polski Rejestr Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości, stanowi polskie rozwiązanie, opracowane, wdrażane i doskonalone od 35 lat przez Stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji. Przewodniczącym Kapituły tego rejestru jest wiceminister Krzysztof Bolesta. Główny Inspektor Ochrony Środowiska jest jednym z patronów rejestru.

Drogą do Rejestru Czystszej Produkcji oraz wdrażania Systemów Zarządzania Środowiskiem, projektów i dobrych praktyk proekologicznych, jest Akademia Czystszej Produkcji. Jest to program edukacyjno-projektowo-wdrożeniowy wypracowany i realizowany przez Stowarzyszenie. Akademia to praktyczne narzędzie wdrażania strategii w polskich firmach. Działania te obejmują m.in. projektowane i wdrażanie zmiany proekologicznej (tzw. Projekty Czystszej Produkcji), które przynoszą wymierne korzyści środowiskowe, ekonomiczne oraz społeczne.

Stowarzyszenie Polski Ruch Czystszej Produkcji przeprowadził już 65. edycji Akademii Czystszej Produkcji, w ramach których opracowanych zostało 871 pilotażowych Projektów CzP. Nadano też 1748 dyplomów Ekspertów Czystszej Produkcji, którzy pracują na rzecz ochrony środowiska i wdrażania GOZ w firmach. W Akademiach łącznie wzięło udział 1178 instytucji, z których 340 uzyskało Świadectwa Czystszej Produkcji, a 88 dołączyło do Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości. 

Zachęcamy do udziału w tym ruchu. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie: www.cp.org.pl

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}