W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otwarcie pierwszego w Polsce Zespołu Terenowego DZPŚ w Krakowie

16.12.2022

Dziś w siedzibie Centralnego Laboratorium Badawczego GIOŚ w Krakowie odbyła się uroczystość otwarcia pierwszego Zespołu Terenowego Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej GIOŚ w Polsce. To kolejny krok i kolejny punkt na mapie Polski w walce o czystsze środowisko.

Otwarcie zespołu terenowego w Krakowie

Uroczystość otwarcia pierwszego Zespołu Terenowego DZPŚ przypadła na Małopolskę. Decyzją kierownictwa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska Kraków stał się pierwszym takim miejscem. Jak podkreślano tworzenie ogólnopolskich struktur ma być wsparciem dla wojewódzkich inspekcji w jeszcze skuteczniejszej walce o czyste środowisko.

Obecna na konferencji p.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska Magda Gosk podkreślała rolę takich działań.- Dajemy mocny i stanowczy sygnał przestępcom, że nie ma naszej zgody na zanieczyszczanie środowiska. Od dzisiaj jesteśmy obecni również w Krakowie. Rozwój wydziałów w wojewódzkich inspekcjach oraz zespołów terenowych GIOŚ to priorytet w chronieniu naszego dobra jakim jest bez wątpienia środowisko.

Powołany właśnie pierwszy w Polsce Zespół Terenowy Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej w Krakowie będzie stał na straży czystego środowiska w Polsce. Kontrole miejsc gdzie mogą być porzucane niebezpieczne odpady, szeroka współpraca z wojewódzkimi inspekcjami w zakresie przeciwdziałania i wykrywania przestępstw oraz wykroczeń przeciwko środowisku- to zadania które będzie realizował nowy zespół. W ten sposób administracja łączy i wzmacnia siły, aby jeszcze skuteczniej zwalczać przestępstwa przeciwko środowisku- mówił Wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Głównym zadaniem tych zespołów będą pozaplanowe kontrole interwencyjne oraz typowanie potencjalnych podejrzanych miejsc służących do nielegalnego porzucania lub deponowania odpadów, w tym niebezpiecznych. Priorytetową misją będzie również współpraca z wojewódzkimi inspekcjami w zakresie przeciwdziałania i wykrywania przestępstw oraz wykroczeń przeciwko środowisku.

Jak podają statystyki, które zostały zaprezentowane na konferencji w 2021-2022 roku liczba wykonanych analiz to 238, a liczba wniosków o interwencję wyniosła 2782. Podane liczby dotyczą zgłoszeń przy użyciu elektronicznego formularza oraz aplikacji mObywatel.

Warto zauważyć, że potwierdzonych wniosków było aż 947. Ujawnienie takich miejsc było możliwe między innymi dzięki nowoczesnemu sprzętowi jakim dysponuje obecnie DZPŚ. Dla przykładu drony stanowią podstawę w zadania prewencyjnych. To właśnie przy ich wykorzystaniu od 2021 roku do dziś użyto 141 razy bezzałogowych samolotów powietrznych. Są one wyposażone w kamerę termowizyjną, która pozwala wykonać nagrania jednocześnie w podczerwieni i standardowo. Kamera jest wyposażona również w dalmierz. To w znacznym stopniu pozwala na dokładne i określenie lokalizacji czy odległości wytypowanych miejsc podczas działań inspektorów.

W przypadku zakopania pod ziemią komunalnych odpadów w niedozwolonych miejscach, w wyniku zachodzących chemicznych procesów i wydzielanego ciepła, kamery będące na wyposażeniu Głównego Inspektoratu ochrony Środowiska są w stanie odnaleźć takie miejsca. Wzrost ujawnionych miejsc był jednym z powodów powołania Zespołu Terenowego. Zespół poza pracą w województwie małopolskim będzie wspierał również Inspekcję w województwach ościennych.

- Wrzucamy kolejny bieg w zwalczaniu przestępczości środowiskowej rozwijając powołany w GIOŚ Departament Przestępczości Środowiskowej o nowe zespoły terenowe – podsumowuje p.o. zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Krzysztof Gołębiewski. – Wzrost wykrywalności i surowe kary mają w efekcie zmniejszyć ilość porzucanych odpadów i zwiększyć bezpieczeństwo Polski – dodał na koniec swojej wypowiedzi.

Przypomnijmy, że wiceminister Jacek Ozdoba mocno postawił na walkę z przestępcami środowiskowymi. Powstanie Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej to jego priorytet, tak jak zaostrzenie kar czy wprowadzenie formularza zgłoszeniowego w aplikacji mObywatel z funkcją geolokalizacji.

Podczas konferencji był obecny wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz przedstawiciele służb współpracujących na co dzień z inspekcjami środowiska w Małopolsce.

W Polsce w wojewódzkich  inspekcjach działa już 7  Wydziałów Zwalczania Przestępczości Środowiskowej. Powstały one w Poznaniu, Gdańsku, Zielonej Górze, Wrocławiu, Kielcach, Opolu i Katowicach. Kraków jest pierwszym zespołem terenowym DZPŚ GIOŚ, który pojawi się na mapie Polski. 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}