W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Rozbudowa stacji jakości powietrza w Kołobrzegu

30.11.2023

Miasto Kołobrzeg sfinansowało analizator pomiarów pyłu zawieszonego na stacji monitoringu powietrza. Stacja jest zlokalizowana na terenie os. Ogrody przy ul. Żółkiewskiego w Kołobrzegu. 27 listopada 2023 r. zamontowano nową aparaturę pomiarową do badań jakości powietrza, przebudowano również ogrodzenie wokół stacji. Od 2024 r. pomiary automatyczne pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 ze stacji w Kołobrzegu zostaną włączone do Programu Państwowego Monitoringu Ochrony Środowiska, który jest realizowany przez GIOŚ. Obecnie na terenie Polski działa już 288 stacji pomiarów jakości powietrza.

Stacja monitoringu powietrza w Kołobrzegu

1 stycznia 2024 r. pojawią się pierwsze oficjalne wyniki badań jakości powietrza z analizatorów automatycznych pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5. Będą także na bieżąco dostępne na Portalu Jakości Powietrza GIOŚ. Aktualnie trwają prace przygotowawcze oraz testy oprogramowania i łączności ze stacją.

Nadzór nad działaniem stacji i jakością danych pomiarowych będzie nadal prowadzony przez pracowników GIOŚ. Uzyskane dane pomiarowe pozwolą mieszkańcom miasta, kuracjuszom i turystom na bieżący dostęp do informacji o jakości powietrza w mieście. Informacje te zostaną również wykorzystane w corocznych ocenach jakości powietrza w strefie zachodniopomorskiej.

W 2017 r. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska oraz Gmina Miasto Kołobrzeg podpisały porozumienie o współpracy, którego celem stała się poprawa rozpoznania zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem powietrza na terenie Kołobrzegu. Na mocy tego porozumienia uruchomiono manualną stację pomiarów jakości powietrza zakupioną przez Gminę Miasto Kołobrzeg, a obsługiwaną przez GIOŚ. W 2023 r. podpisano aneks do tego porozumienia, dzięki któremu rozbudowano stację o automatyczne pomiary pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5.

Referencyjne stacje pomiarowe, którymi zarządza GIOŚ, są najbardziej wiarygodnym i rzetelnym źródłem pozyskiwania  informacji na temat jakości powietrza w Polsce. Pomiary są prowadzone przy wykorzystaniu najnowocześniejszych metod pomiarowych i w najlepszy możliwy sposób. Potwierdza to Krajowe Laboratorium Referencyjne do spraw jakości powietrza atmosferycznego w GIOŚ, które brało udział w badaniach porównawczych organizowanych przez Unię Europejską. Wspólnotowe Centrum Badawcze Komisji Europejskiej, uznało że laboratorium GIOŚ jest najlepsze w Europie w badaniach pyłu zawieszonego.

Przypominamy, że wyniki pomiarów powietrza, aktualizowane co godzinę, są dostępne w czasie rzeczywistym na portalu www GIOŚ Jakość powietrza w Polsce oraz na urządzeniach mobilnych.

{"register":{"columns":[]}}