Rozwijamy stronę internetową poświęconą jakości powietrza
05.03.2024
Uruchomiliśmy nowy moduł na portalu Jakość Powietrza GIOŚ. Jest on poświęcony tematyce chemizmu opadów atmosferycznych. Strona w nowoczesny, ciekawy i przyjazny sposób udostępnia dane o depozycji atmosferycznej, zarówno w ramach nowego systemu pomiarów, jak i systemu, który funkcjonował do 2023 r.
Jeśli interesuje Cię tematyka chemizmu opadów, obciążenia obszarów leśnych, gleb i wód powierzchniowych związkami zakwaszającymi, biogennymi oraz metalami ciężkimi deponowanymi z powietrza, koniecznie odwiedź naszą nową stronę internetową! Znajdziesz tam:
- wyszukiwarkę wyników pomiarów z możliwością ich pobierania;
- szczegółowe informacje o sieci pomiarowej i zakresie badań prowadzonych na poszczególnych stacjach;
- mapy prezentujące rozkład przestrzenny ładunków i stężeń zanieczyszczeń w opadach oraz wysokości opadu w nowej odsłonie, ułatwiającej analizę i interpretację danych;
- informację o programie i metodach badań;
- tematyczne publikacje i opracowania.
Na stronie udostępniane będą dane o depozycji atmosferycznej z nowoczesnego systemu pomiarów GIOŚ. Na potrzeby budowy tego systemu GIOŚ zakupił 19 kolektorów opadu mokrego, 4 deszczomierze oraz sprzęt pomocniczy do laboratoriów.
Nowy moduł portalu Jakość Powietrza GIOŚ dostępny jest bezpośrednio pod adresem https://powietrze.gios.gov.pl/depoz/ lub z poziomu portalu Jakość Powietrza, po rozwinięciu Menu > Chemizm opadów atmosferycznych. Strona zastępuje dotychczasową zakładkę dotyczącą chemizmu opadów atmosferycznych.
Projekt realizowany wspólnie z norweskim Instytutem Badań Klimatu i Środowiska NILU
Moduł portalu Jakość Powietrza GIOŚ poświęcony tematyce chemizmu opadów atmosferycznych, jest jednym z efektów realizacji projektu pn. „Wzmocnienie oceny depozycji atmosferycznej w Polsce w oparciu o doświadczenia norweskie”, w ramach programu „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”, obszaru „Łagodzenie zmian klimatu i adaptacja do ich skutków”, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021. Celem projektu było jednocześnie zaprojektowanie i wdrożenie systemu monitorowania chemizmu opadów w Polsce w taki sposób, by możliwe było wykonywanie badań w sposób ujednolicony w skali kraju, z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń pomiarowych. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej projektu.
Zwieńczeniem realizacji tego projektu jest także konferencja podsumowująca, którą GIOŚ organizuje 5 marca 2024 r. w Warszawie.