W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Skuteczność równa się bezpieczeństwo. Spotkanie organizacyjne w zakresie poważnych awarii dla Inspekcji Ochrony Środowiska

17.10.2024

Skutki poważnej awarii przemysłowej mogą dotykać zarówno społeczność lokalną, jak i środowisko naturalne. Dlatego stały nadzór i regularne kontrole przedsiębiorstw są kluczowe dla bezpieczeństwa mieszkańców sąsiadujących z zakładami, w których może pojawić się zagrożenie wystąpienia poważnej awarii przemysłowej. Najważniejsza jest skuteczność, dlatego inspektorzy ochrony środowiska regularnie szkolą się i wymieniają doświadczeniami. Kolejne takie spotkanie odbyło się w Warszawie.

Sala konferencyjna, ludzie siedzący przy stołach, prelegent stojący przy ekranie rzutnika.

W dwudniowych warsztatach (16-17 października 2024 r.), zorganizowanych przez Departament Inspekcji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (DI GIOŚ) i rozpoczętych przez Annę Dębowiec, I Zastępcę GIOŚ, uczestniczyło blisko 60 pracowników Inspekcji Ochrony Środowiska.

Wśród tematów omówionych przez ekspertów GIOŚ, Centralnego Instytutu Ochrony Pracy oraz Akademii Pożarniczej znalazły się kwestie związane z zagrożeniami poważnymi awariami w planowaniu przestrzennym. Skupiono się też na zasadach opiniowania  dokumentacji zakładów stwarzających zagrożenie wystąpienia poważnej awarii przemysłowej pod kątem zagrożeń dla środowiska, oraz na zasadach kwalifikacji zakładu jako stwarzającego zagrożenie wystąpienia poważnej awarii. Podczas spotkania poruszono też temat organizacji działań w trakcie zdarzeń ratownictwa chemicznego i ekologicznego w Państwowej Straży Pożarnej.

Pod kontrolą

Inspekcja Ochrony Środowiska co najmniej raz na 3 lata kontroluje zakłady o zwiększonym ryzyku, a co najmniej raz w roku zakłady o dużym ryzyku wystąpienia awarii przemysłowej. Współpracuje ściśle w tym zakresie z Państwową Strażą Pożarną. Zakłady, które nie wdrożyły wymaganych działań prewencyjnych, muszą liczyć się z poważnymi konsekwencjami, takimi, jak mandat karny, wstrzymanie uruchomienia lub użytkowania przedsiębiorstwa, a nawet kara ograniczenia wolności.

Główny Inspektor Ochrony Środowiska prowadzi krajowy rejestr zakładów, których działalność może być przyczyną wystąpienia poważnej awarii, w tym zakładów o zwiększonym ryzyku i zakładów o dużym ryzyku. Rejestr oraz wszelkie informacje, które dotyczą poważnych awarii dostępne na stronie internetowej GIOŚ.

{"register":{"columns":[]}}