Służba cywilna w GIOŚ
17.11.2022
Sto lat temu, dokładnie 17 lutego 1922 r., Sejm II Rzeczypospolitej uchwalił ustawę o państwowej służbie cywilnej. 11 listopada - dzień odzyskania przez Polskę niepodległości, został ustanowiony jako dzień służby cywilnej. Szczególny charakter tego dnia oraz ustanowionego święta podkreśla rolę sprawnie funkcjonującego państwa opartego na korpusie profesjonalnych pracowników cywilnej administracji.
Odrodzona Rzeczpospolita stanęła przed koniecznością budowy struktur powracającego na mapę Europy Państwa i stworzenia sprawnej administracji na odzyskanych terenach. Jednak zbudowanie takich struktur wymagało czasu. Uchwalenie ustawy o państwowej służbie cywilnej było odpowiedzią na wyzwania jakie stawiało wyzwolone Państwo. Ostatecznie Sejm uchwalił ją 17 lutego 1922 roku. Nowa ustawa miała pomóc w stworzeniu sprawnie funkcjonującego aparatu administracyjnego. Określała zarówno status formalny jak również prawa i obowiązki pracowników służby cywilnej. Stawiała wysokie wymagania w zakresie postawy zawodowej jak i etycznej oraz patriotycznej. Stała się fundamentem praktyki zawodowej większości urzędników, którzy w swej pracy mieli kierować się nie tylko zajęciem zarobkowym, ale przede wszystkim służbą publiczną.
W Głównym Inspektoracie Ochrony Środowiska pracuje obecnie 1223 pracowników służby cywilnej, w tym 21 mianowanych urzędników służby cywilnej.
Aby zostać mianowanym urzędnikiem służby cywilnej należy przejść postępowanie kwalifikacyjne bądź ukończyć 18 miesięczny kurs kształcenia stacjonarnego w Krajowej Szkole Administracji Publicznej i zwrócić się o mianowanie do Szefa Służby Cywilnej.
W Dniu Niepodległości oraz Dniu Służby Cywilnej 11 listopada br. do grona urzędników tej służby dołączył kolejny pracownik GIOŚ. Z pewnością jest to wyróżnienie i zaszczyt. Nowo mianowanemu urzędnikowi serdecznie gratulujemy.
Wizytówką zarówno każdego urzędu jak i pracujących w nim urzędników jest codzienna praca oraz to, w jaki sposób reagujemy na bieżące wydarzenia. Ostatnie lata dobitnie pokazały, że jesteśmy administracją nowoczesną, otwartą oraz profesjonalną.
Jako Główny Inspektorat Ochrony Środowiska staramy się działać sprawnie i kompetentnie dostosowując swoją pracę do realiów współczesnego świata, dbając przy tym o środowisko i jego ochronę.