Spotkanie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z przedstawicielami Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska Komisji Europejskiej
22.11.2024
21 listopada 2024 r. Główny Inspektor Ochrony Środowiska, Joanna Piekutowska oraz przedstawiciele departamentów GIOŚ zaangażowanych w przygotowanie raportów dla Komisji Europejskiej: Dyrektor Departamentu Monitoringu Środowiska Katarzyna Wiech oraz Naczelnik Wydziału Monitoringu Przyrody DMŚ Iwona Műller, Dyrektor Departamentu Inspekcji Mateusz Wiśniewski, Dyrektor Departamentu Kontroli Odpadów Paweł Łagowski oraz Radca w Departamencie Transgranicznego Przemieszczania Odpadów Marek Porycki spotkali się z przedstawicielami Działu ds. strategii, cyfryzacji i lepszego stanowienia prawa Dyrekcji Generalnej ds. Środowiska Komisji Europejskiej. Celem spotkania była analiza możliwości zmniejszenia obciążeń sprawozdawczych wynikających z dyrektyw Unii Europejskiej.
Okazją do podjęcia dyskusji na temat uproszczenia obowiązków raportowych wynikających z dyrektyw przyrodniczych jest wejście w życie w sierpniu 2024 r. Rozporządzenia UE w sprawie Odbudowy Zasobów Przyrodniczych, które w sposób holistyczny podchodzi do działań mających na celu poprawę stanu wszystkich ekosystemów.
W opinii GIOŚ istnieje potrzeba działań Komisji Europejskiej w kierunku upraszczania schematów raportów opracowywanych na potrzeby sprawozdawczości do UE.
W obszarze sprawozdawczości w ramach dyrektyw przyrodniczych (dyrektywa „ptasia” i dyrektywa „siedliskowa”) przedstawiciele GIOŚ podkreślali konieczność przygotowywania przez KE z odpowiednim wyprzedzeniem zarówno list referencyjnych siedlisk i gatunków podlegających raportowaniu w danym cyklu, jak i szablonów raportów, co pozwoliłoby krajom na ich wcześniejsze zasilanie danymi krajowymi i testowanie.
Kolejnym obowiązkiem sprawozdawczym, który zdaniem GIOŚ potencjalnie mógłby podlegać redukcjom, jest raportowanie w ramach dyrektywy INSPIRE, szczególnie w kontekście nowych obowiązków wynikających z dyrektywy w sprawie otwartych danych i ponownego wykorzystania informacji sektora publicznego, która określa standardy udostępniania tych danych.
Zwrócono także uwagę na kwestie raportowania w zakresie transgranicznego przemieszczania odpadów.
Na spotkaniu zostały również omówione kwestie związane z przekazywaniem przez Głównego Inspektora Ochrony Środowiska do Komisji Europejskiej sprawozdań:
- z realizacji dyrektywy w sprawie kontroli zagrożeń poważnymi awariami związanymi z substancjami niebezpiecznymi, zmieniającej, a następnie uchylającej dyrektywę Rady 96/82/WE (Seveso III);
- zawierających informacje o uwolnieniach i transferach zanieczyszczeń do środowiska, które gromadzone są w Krajowym Rejestrze Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (realizacja obowiązku określonego w rozporządzeniu (WE) Nr 166/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 stycznia 2006r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń i zmieniającym dyrektywę Rady 91/689/EWG i 96/61/WE).