W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie z Wojewódzkimi Inspektorami Ochrony Środowiska i Kierownikami Delegatur WIOŚ

16.10.2024

Przez dwa dni w Warszawie Kierownictwo Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska obradowało z wojewódzkimi inspektorami ochrony środowiska oraz kierownikami delegatur WIOŚ. Na zaproszenie Joanny Piekutowskiej, Głównego Inspektora Ochrony Środowiska w naradzie uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Prokuratury Krajowej oraz Komendy Głównej Policji. Podczas spotkania poruszono najważniejsze kwestie dotyczące działalności kontrolnej Inspekcji Ochrony Środowiska, z jakim spotykają się obecnie inspektorzy w całej Polsce oraz omówiono plan działalności na rok 2025.

Spotkanie z Wojewódzkimi Inspektorami Ochrony Środowiska i Kierownikami Delegatur WIOŚ

Po raz drugi w 2024 roku, przez dwa dni (14-15 października 2024 r.), w stolicy spotkali się wojewódzcy inspektorzy ochrony środowiska oraz kierownicy delegatur WIOŚ z Kierownictwem Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Wśród zaproszonych gości obecna była Małgorzata Typko, Dyrektor Departamentu Instrumentów Środowiskowych z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, oraz przedstawiciele Prokuratury Krajowej i Komendy Głównej Policji.

Spotkanie rozpoczął Główny Inspektor Ochrony Środowiska - Joanna Piekutowska, która powitała wszystkich w imieniu całego Kierownictwa GIOŚ:

- „Bardzo się cieszę, że możemy się ponownie spotkać. Ostatnie miesiące pokazały Wasze ogromne zaangażowanie, za co bardzo Wam dziękuję. Mam nadzieję, że tematy, jakie poruszymy w panelach poszczególnych prezentacji, będą pomocne w dalszej wspólnej pracy. Zachęcam do zadawania pytań i dyskusji, co pozwoli nam na wyjaśnienie wątpliwości i zapewni spójność naszych działań”.

Po krótkim powitaniu pierwszą prezentację przestawiła Dyrektor Małgorzata Typko z Departamentu Instrumentów Środowiskowych Ministerstwa Klimatu i Środowiska. W trakcie swojego wystąpienia zaprezentowała stanowisko w zakresie kwalifikacji instalacji do magazynowania odpadów niebezpiecznych do obowiązku uzyskania pozwolenia zintegrowanego. Omówiła także kierunki dalszego procedowania przepisów w tym zakresie.

Przedstawiciele Prokuratury Krajowej  -  Pani Elżbieta Janicka i Pani Patrycja Czerwik omówiły problematykę dotyczącą prowadzonych postępowań przygotowawczych.

W swoich wystąpieniach odniosły się bezpośrednio do przestępczości przeciwko środowisku. W trakcie wykładu Prokuratura Krajowa podziękowała za bardzo dobrą współpracę z Inspekcją Ochrony Środowiska. Jak podkreślili przedstawiciele Prokuratury Krajowej efektem wspólnych działań są prowadzone obecnie śledztwa. Jest ich w całej Polsce ponad 600. To wynik działań nie tylko prokuratury, ale również Inspekcji Ochrony Środowiska oraz Policji.

Dalsza część spotkania dotyczyła m.in. zagadnień organizacyjnych, które przedstawił Damian Jakubik, Dyrektor Generalny Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Pan Dyrektor Generalny omówił  sprawy organizacji pracy, rezultaty rozmów ze związkami zawodowymi oraz kwestie formalno-administracyjne będące codziennością w pracy Inspekcji Ochrony Środowiska. Zapewnił, że działania Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska mają na celu unowocześnienie i usprawnienie warunków pracy oraz współpracy z wojewódzkimi inspektoratami ochrony środowiska.  

Kolejna prezentacja została przedstawiona przez I Zastępcę GIOŚ Annę Dębowiec, która omówiła „Wytyczne do planowania działalności organów Inspekcji Ochrony Środowiska w 2025 roku”. Wskazała na priorytety oraz cykle kontrolne przewidziane do realizacji w 2025 roku. Przypomniała ogólne zasady przygotowania rocznego planu kontroli przez wojewódzkich inspektorów ochrony środowiska oraz omówiła szczegółowe wytyczne dla wybranych celów ogólnopolskich. Podkreśliła konieczność angażowania się w realizację zadań Inspekcji Ochrony Środowiska w zakresie przeciwdziałania i wykrywania przestępstw i wykroczeń przeciwko środowisku. 

W pierwszym dniu poruszono także tematykę prawną działalności kontrolnej Inspekcji Ochrony Środowiska. Poruszono również wykorzystanie nowoczesnych instrumentów informatycznych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Drugi dzień rozpoczął się od przedstawienia zagadnień związanych z transgranicznym przemieszczaniem odpadów. Poruszono także temat kar pieniężnych nakładanych z mocy ustawy o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów oraz postępowania administracyjne związane z odpadami, a także omówione zostały wytyczne Ministerstwa Klimatu i Środowiska związane z powodzią.

Ważną częścią spotkania były zagadnienia związane z Informatycznym systemem kontroli oraz realizowany kurs przygotowujący do pracy na stanowisku inspektora Inspekcji Ochrony Środowiska.

W dalszej części obrad omówiono projekty sieci IMPEL oraz realizację badań różnych komponentów środowiska.

Kolejnym ważnym elementem było przedstawienie przez przedstawiciela Komendy Głównej Policji problematyki przeciwdziałania i zwalczania korupcji.

W czasie spotkania omówiona została również współpraca międzynarodowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska z Europejską Agencją Środowiska i siecą EIONET  oraz informacja o stanie środowiska w Polsce w oparciu o opracowanie „Stan środowiska w Polsce 2022 roku”, a także współpraca Inspekcji Ochrony Środowiska z IMPEL Network. 

Na koniec każdego panelu tematycznego była możliwość zadawania pytań oraz dzielenie się doświadczeniami przez uczestników.

Na koniec dwudniowych obrad  Joanna Piekutowska, Główny Inspektor Ochrony Środowiska podziękowała wszystkim za spotkanie i wyraziła zadowolenie z rozmów. Podkreśliła, że była to kolejna okazja do omówienia i przedstawienia najważniejszych zadań z zakresu ochrony środowiska, oraz przedstawienia planów działań na najbliższe miesiące oraz na rok 2025.

{"register":{"columns":[]}}