W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Startuje nowy projekt unijny dotyczący danych: „Dane 3.0 – wymiana, wartość”

06.11.2024

Ministerstwo Cyfryzacji wraz z partnerami (GIOŚ, MRiT, GUS, IBL, GDOŚ), rozpoczyna realizację projektu o danych: „Dane 3.0 – wymiana, wartość”, który otworzy dane o wysokiej wartości. Projekt jest dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 2.3 FERC, Cyfrowe udostępnienie ISP ze źródeł administracyjnych.

Grafika z logotypami funduszy europejskich

Cele projektu

Zwiększenie ilości i jakości ISP dostępnych do ponownego wykorzystania, w tym w szczególności danych o wysokiej wartości, poprzez:

  • udostępnienie nowych danych m.in. poprzez API, z których będą korzystać przede wszystkim obywatele, przedsiębiorcy, dziennikarze, informatycy i administracja publiczna;

  • rozbudowę portalu dane.gov.pl o funkcjonalności usprawniające jego użyteczność, zarządzanie danymi, ich jakość i wykorzystanie;

  • usystematyzowanie i eksperckie wsparcie procesu otwierania danych w urzędach oraz zarządzania danymi;

  • poszerzenie wiedzy i umiejętności pracowników administracji w zakresie przygotowania danych do udostępniania oraz korzystania z danych w pracy urzędniczej;

  • promocję danych i wzrost wykorzystywania danych dostępnych w portalu dane.gov.pl.

Projekt realizuje Ministerstwo Cyfryzacji wraz z partnerami, którymi są: Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, Główny Urząd Statystyczny, Instytut Badawczy Leśnictwa, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Co zrobimy

  • opracujemy 49 API - GIOŚ, MRiT, GUS, IBL, GDOŚ;

  • udostępnimy ponad 24 TB danych do ponownego wykorzystywania;

  • uruchomimy portal w zakresie analizy danych o środowisku zgromadzonych w GIOŚ;

  • zmodyfikujemy  system biznes.gov.pl (MRiT) - API do pobierania kodów PKD i treści oraz artykułów;

  • zmodyfikujemy  system Hurtownia Danych CEIDG (MRiT) – zmiana oprogramowania Aplikacji Raportowej, w tym więcej raportów oraz rozbudowa API HD publicznego o dane dotyczące koncesji, licencji i zezwoleń (API HD RDR);

  • zmodernizujemy system BDL oraz Portal BDL (GUS);

  • zmodernizujemy Rejestry GDOŚ: EMAS, bezpośrednich zagrożeń szkodą w środowisku i szkód w środowisku, historycznych zanieczyszczeń powierzchni ziemi, Bank Danych o Zasobach Przyrodniczych, Bazy danych o ocenach oddziaływania na środowisko;

  • zmodyfikujemy system dane.gov.pl w zakresie nowych funkcjonalności - moduł statystyk, komunikacji z użytkownikami, moduł jakości danych i użyteczności portalu (MC);

  • zbudujemy repozytorium otwartych danych badawczych Instytutu Badawczego Leśnictwa;

  • opracujemy raporty z badań dot. ponownego wykorzystywania ISP (MC);

  • przygotujemy materiały szkoleniowe oraz przeszkolimy pracowników administracji w Akademii Danych;

  • przeprowadzimy szereg działań informacyjno-promocyjnych promujących korzyści z danych i zachęcające do ich wykorzystywania - w szczególności konferencja, kampania, datathon (MC).

Co osiągniemy

Dzięki realizacji projektu unijnego w portalu dane.gov.pl zgromadzimy więcej wartościowych danych z zasobów administracji publicznej do ponownego wykorzystywania, a jakość danych z portalu dane.gov.pl wzrośnie. Portal stanie się bardziej przyjazny i otwarty na komunikację z użytkownikami, którym zapewnimy wsparcie eksperckie w zakresie właściwego udostępniania i wykorzystywania danych.

Wzrośnie poziom wiedzy na temat skali wpływu danych na rozwój wybranych dziedzin życia społeczno-gospodarczego w Polsce oraz skali wpływu danych na jakość życia i codzienne funkcjonowanie konkretnych grup użytkowników tych danych. Pozwoli to m.in. na zwiększenie wiedzy na temat celów wykorzystywania danych publicznych, źródła ich pozyskiwania oraz najczęściej wybieranych formatów danych. Projekt wpłynie ponadto na wzrost wykorzystania danych publicznych w pracy administracji. Ma na celu poprawę jakości analiz urzędniczych i OSR oraz poprawę jakości i zwiększenie ilości danych udostępnianych przez urzędy w sposób otwarty. Podniesie również świadomość nt. korzyści z otwartych danych.

Docelowo z efektów projektu korzystać będą m.in. obywatele, przedsiębiorcy, środowisko naukowe, organizacje pozarządowe oraz administracja publiczna korzystających z zasobów GUS, GIOŚ, IBL, GDOŚ, MRiT oraz MC - portalu dane.gov.pl.

Stan realizacji

Podpisano porozumienie. Rozpoczęto działania komunikacyjne. Projekt będzie realizowany przez 36 miesięcy. Rozpoczęcie rzeczowe - październik 2024 r.

Całkowity koszt projektu: 89 393 382,10 zł.
Łączna wartość przyznanego dofinansowania Funduszy Europejskich wynosi: 71 255 464,87 zł.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

{"register":{"columns":[]}}