STOP - Nielegalnemu Transportowi Odpadów
19.04.2023
Organy Inspekcji Ochrony Środowiska wykrywają kolejne, nielegalne transporty odpadów. Tylko na początku kwietnia inspektorzy GIOŚ oraz WIOŚ wykryli na terenie Polski kilka takich przypadków. Współpraca z Krajową Administracją Skarbową, Inspekcją Transportu Drogowego oraz Strażą Graniczną skutkuje szczegółowymi kontrolami na granicach kraju. Za nielegalne przemieszczanie odpadów grozi kara do 12 lat więzienia i nawet 10 mln zł grzywny.
Nielegalne międzynarodowe przemieszczanie odpadów może stanowić duże zagrożenie dla stanu środowiska naturalnego w naszym kraju. Jednym z podstawowych zadań Inspekcji Ochrony Środowiska jest zapobieganie temu procederowi. Niedopuszczanie do nielegalnych transportów odpadów oraz działania prewencyjne to główne zadanie Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej. W przypadku, gdy do nielegalnego przemieszczania odpadów dojdzie ich zwrot egzekwuje Departament Transgranicznego Przemieszczania Odpadów.
Nielegalny transport odpadów ujawniony
W ostatnim okresie nielegalny transport odpadów został zgłoszony przez pomorski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oraz Urząd Celno-Skarbowy w Gdyni. Podczas działań kontrolnych inspektorzy ustalili, że w transporcie z Polski do Pakistanu, przewożone były ponad 4 tony odpadów w postaci odzieży używanej. Ładunek został zatrzymany na terenie naszego kraju i został zakwalifikowany, jako przypadek nielegalnego transgranicznego przemieszczania odpadów, ponieważ nie posiadał odpowiednich zezwoleń i dokumentów na międzynarodowy przewóz.
Kolejna sprawa została zgłoszona dzięki współpracy GIOŚ i Placówki Straży Granicznej w Korczowej. Był to transport nielegalnych odpadów w postaci pokruszonego tworzywa HDPE, który wysłany był z Węgier na Ukrainę tranzytem przez Polskę. Po przeprowadzonej kontroli inspektorzy stwierdzili nagromadzenie ponad 23 ton odpadów. Międzynarodowe przemieszczanie odpadów odbywało się bez pozwolenia wszystkich właściwych organów.
Ponadto, również na terenie naszego kraju, stwierdzono nielegalne przemieszczanie tworzyw sztucznych. Odpady przewożone były z Francji do Polski. Transport ten został zatrzymany przez inspektorów Inspekcji Ochrony Środowiska w wyniku czego ustalono, że przemieszczenie odpadów odbywało się do podmiotu, który nie posiadał wymaganych pozwoleń na ich przetwarzanie. W toku dalszych czynności nielegalne odpady zostaną zwrócone do miejsca ich pochodzenia.
Wspólne działania kontrolne przynoszą efekty
Wspomniane interwencje to tylko kilka przypadków pokazujących codzienną pracę inspektorów ochrony środowiska, którzy działają w ścisłym porozumieniu z WIOŚ, KAS, SG oraz ITD. Dzięki tej kompleksowej współpracy prowadzone kontrole pozwalają na efektywne wykrywanie i zwalczanie przestępstw środowiskowych na terenie całego kraju.
Wyższe kary za nielegalny transport odpadów
Nielegalny transport Odpadów jest surowo karany. W 2022 roku w życie weszła ustawa, która znacząco zaostrzyła sankcje wobec podmiotów dopuszczających się wykroczeń i przestępstw przeciwko środowisku. Od tego momentu za nielegalne transgraniczne przemieszczanie odpadów niebezpiecznych grozi do 12 lat pozbawienia wolności za niezgodne z przepisami postępowanie z odpadami. W przypadku skazania sprawcy za przestępstwo przeciwko środowisku znowelizowana ustawa wprowadza również możliwość zastosowania nawiązki na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości od 10 tys. do 10 mln zł.